Kamila Pešeková: Koronavirus na Slovensku a důvěra ve stát

11. březen 2020

Koronavirus přišel na Slovensko v tu nejméně vhodnou dobu.

Země je plně zaměstnaná sestavováním nové vlády, probíhají koaliční jednání a dohadování, která ze stran dostane které ministerstvo. Dosavadní vláda prakticky pouze dožívá. Pokračuje také vyšetřování vraždy novináře Jána Kuciaka, která se odehrála už před dvěma lety a případ ještě stále není uzavřen.

Čtěte také

Teď jde všechno dění stranou, na prvním místě je boj proti dalšímu šíření koronaviru. Slovensko má zatím velmi málo infikovaných lidí. Na rozdíl od některých jiných států v Evropě se také podařilo najít velmi rychle pacienta nula. Povinná karanténa platí pro všechny, kteří se vrátí z Itálie, Íránu, Číny nebo Jižní Koreje, a za její porušení hrozí pokuta 1650 eur.

Zrušeny byly všechny kulturní akce, například slovenská část Febiofestu, sportovní utkání nesmí proběhnout ani bez přítomnosti diváků. Na 14 dní ruší svoje mše katolická i evangelická církev. Naopak pravoslavní na Slovensku zdůrazňují, že v bohoslužbách budou pokračovat, včetně líbání ikon a přijímání ze společného kalicha. A textilní společnost v Bánovcích nad Bebravou chce vyřešit nedostatek roušek na Slovensku, proto mění svoji výrobu a namísto košil bude šít roušky.

Jak mají instituce situaci pod kontrolou

Vláda vyzývá občany k rozumnému chování, aby nepanikařili a nevykupovali obchody. Nejohroženější skupina obyvatel jsou důchodci nad 65 let. Těch je na celém Slovensku nejvíce v jižní části města Košice, až 22 %.

Čtěte také

Slovensko v současnosti nemá regulérního ministra zdravotnictví. Od prosince 2019, kdy odstoupila ministryně Andrea Kalavská, ji zastupuje dosluhující premiér Peter Pellegrini. Pokud bychom porovnali četnost jeho veřejných vystoupení s českým premiérem Andrejem Babišem, vyšel by z toho Pellegrini jako troškař. Je samozřejmě pravda, že on jako premiér v dohledné době skončí, ale zase by na druhou stranu neměl co ztratit.

Tohle všechno jsou fakta. Koronavirus otestuje, jak je společnost uvědomělá, a také jestli dokáže táhnout za jeden provaz. V minulých měsících toho bylo napsáno hodně o rozdělení slovenské společnosti. Prý existují nepřekonatelné rozpory mezi obyvateli měst a venkova; mezi liberály a konzervativci; kosmopolity a národně uvědomělými, případně bohatšími obyvateli západního Slovenska a naopak údajně zaostalejšími východniary.

To všechno by teď mělo jít stranou v zájmu co nejrychlejšího překonání koronavirové krize. Pro občany každého státu je nejhorší, když mají pocit, že jeho instituce nemají situaci pod kontrolou. Problémy se tak mohou velmi rychle přelít do pocitu nedůvěry a selhání.

Kamila Pešeková

Pro zemi s pěti miliony obyvatel, jakou je Slovensko, to platí daleko víc než pro kteroukoli jinou. Při všem špatném, co koronavirus znamená, může přinést i něco dobrého. Stát a jeho instituce mají šanci vylepšit si pověst a vynahradit aspoň trochu to, co se v minulosti nepodařilo.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio