Kamila Pešeková: Ivan Mjartan, mečiarismus a svoboda médií

11. duben 2018
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ivan Mjartan, první velvyslanec Slovenska v Praze

V době, kdy je Slovensko stále ještě na nohách kvůli vraždě investigativního novináře Jána Kuciaka a zabývá se otázkou, jakou roli mají hrát média v demokratické společnosti, se objevila krátká informace o tom, že ve věku 58 let zemřel Ivan Mjartan.

Toto jméno mnoha lidem na Slovensku, a tím spíš v Česku už asi mnoho neříká. Svého času to ale byl jeden z nejvlivnějších lidí v okolí slovenského premiéra Vladimíra Mečiara. Původně byl novinářem, který začínal svou kariéru ještě v 80. letech v Československém rozhlase v Bratislavě.

V době, kdy se relativně krátce po pádu socialismu rozpadalo tehdy na Slovensku vládnoucí hnutí Veřejnost proti násilí, se Mjartan objevoval po boku Vladimíra Mečiara a byl jedním z jeho největších obhájců v médiích.

Jeho pořadu ve Slovenském rozhlase se kvůli tendenčnosti říkalo lidově Rádio Mečiar. Jinými slovy, byl prototypem novináře, jenž se nevyznačoval objektivitou, ale naopak výraznou stranickostí. Takových nebylo začátkem 90. let, těsně po přechodu od socialismu, málo.

Později byl poslancem Federálního shromáždění za Mečiarovo Hnutí za demokratické Slovensko a byl proslulý svým agresivním způsobem vystupování.

Vladimír Mečiar

Veřejná média pod kontrolou?

Projevilo se to zejména v dobách, které byly značně vypjaté, pokud jde o česko-slovenské vztahy. Když si svého času nějaký moderátor v Česku pozval Mjartana do vysílání, musel počítat s tím, že to nebude jednoduchý pořad.

O to větší pak bylo překvapení, že se Ivan Mjartan stal po rozdělení Československa historicky prvním slovenským velvyslancem v Praze. V této roli si počínal docela nenápadně, a tak pravděpodobně přispěl k tomu, že slovenská diplomatická mise v Praze nebyla vnímána negativně.

Zpráva o Mjartanově úmrtí přichází v době, kdy na Slovensku probíhají změny ve veřejnoprávních médiích. Jejich zatím nejviditelnějším projevem jsou razantní zásahy ve vedení zpravodajství Slovenské televize, kdy bylo propuštěno několik zkušených a známých novinářů. Mezi nimi také Olga Baková, která byla zpravodajkou Slovenského rozhlasu v USA, šéfkou zahraniční redakce a také jednu dobu zpravodajkou České televize na Slovensku.

Může to být náhoda, ale pravděpodobné to není. Spíš se můžeme domnívat, že šéf Rádia a televize Slovenska (RTVS) Jaroslav Rezník, mimochodem další věrný z doby Mečiarovy éry, chtěl svým podřízeným přistřihnout křídla, která jim narostla v důsledku napětí ve společnosti. Jeho nejdůležitějším projevem jsou tisícové protivládní demonstrace v mnoha slovenských městech.

Kamila Pešeková

Toto byly praktiky běžné v divokých 90. letech za éry Mečiara. Od té doby se mělo za to, že politici média nějakým přímým způsobem ovlivňovat nebudou. Jak ukazuje situace nejenom na Slovensku, ale i v řadě jiných evropských států, doba, kdy chtěli mít politici média veřejné služby pod kontrolou, se v mnoha případech zase vrací.

autor: kap
Spustit audio