Kamila Pešeková: Demokracie podle Kotleby a rouška pod nosem

18. říjen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Marian Kotleba u Specializovaného soudu v Pezinku

Poněkud ve stínu vývoje koronavirové pandemie na Slovensku vynesl Specializovaný soud v Pezinku rozsudek nad extremistickým politikem Marianem Kotlebou.

Poslanec parlamentu a předseda Ľudové strany naše Slovensko byl nepodmíněně odsouzen na 4 roky a 4 měsíce.

Čtěte také

Důvodem bylo, že Kotleba ještě v době, kdy byl županem Banskobystrického kraje, rozdával v roce 2017 v den výročí vzniku Slovenského státu, tedy 14. března, sociálně slabým rodinám šeky v hodnotě 1488 eur.

Soud v tom shledal podporu a propagaci hnutí, které směřuje k potlačení základních práv a svobod. Čísla 14 a 88 jsou symbolická – představují klíčové signály v rámci pravicově extremistického a neonacistického hnutí. Čtrnáctka označuje počet slov v anglické větě: „Musíme zajistit existenci našich lidí a budoucnost bílých dětí.“ Číslo 88 zastupuje písmena HH, chápaná jako zkratka pro nacistický pozdrav Heil Hitler.

I s rouškou

Kotleba se proti rozsudku, který ještě není pravomocný, odvolal. Rozhodovat o něm nyní bude Nejvyšší soud. U celého procesu stojí za pozornost, jak se ho snažil extremista Kotleba zneužít k vlastní propagaci a jak si dal záležet na všech gestech. Politik, který v minulosti ignoroval všechna nařízení týkající se nošení roušek, si ji ale na vynesení rozsudku vzal.

Čtěte také

Měla nápis 1984, a tím pádem jasné politické poselství. Byla to narážka na stejnojmenný román George Orwella, ve kterém autor varoval před státem, který má dokonalý přehled o svých občanech, všechno cenzuruje a předepisuje jim, co si mají myslet. Podle Kotleby se takto zjevně chová i současná Slovenská republika, když ho stíhá za jeho politické názory a podle jeho interpretace mu upírá právo je svobodně vyjadřovat.

Během celého řízení před soudem se Kotleba choval provokativně, protahoval jednání čtením zákonů a pravděpodobně věřil v další přerušení projednávání. Roušku sice měl, ale zásadně pod nosem, aby dal najevo, že se platným nařízením podřizuje jen nedobrovolně. Podobně jako když si ji odmítl nasadit při svém nedávném televizním vystoupení, i když všichni další účastníci ji měli. Kotleba se mohl cítit jako hrdina, který odolal tlaku, vyvolal ale zároveň velkou debatu o nošení roušek, ohleduplnosti a respektování zákonů.

O to Kotlebovi přesně jde. Chce dát najevo, že systém v zemi neuznává, stejně jako neuznává nebezpečí koronaviru. Tím dává negativní příklad spoustě dalších lidí. Nejenom těm, co vidí za pandemií spiknutí velkých světových koncernů.

Kamila Pešeková

Politici jako Kotleba zneužívají demokratický systém, vědomě hledají skuliny v nařízeních, slovíčkaří, snaží se to vytěžit ve svůj prospěch. Tito politici pak zároveň říkají, že demokracie je údajně velmi slabá, když nedokáže dostatečně zajistit dodržování pravidel. Slibují změnu, že kdyby vládli oni, bylo by to lepší a pravidla by platila pro všechny stejně. Ve skutečnosti by to už žádná demokracie nebyla. Byl by to systém, kde platí pouze názor jedné autority, jednoho vůdce, který by se mohl třeba jmenovat Marian Kotleba. Přesně takový systém, před jakým kdysi varoval Goerge Orwell.

Autorka je komentátorka Českého rozhlasu

Spustit audio

Související