K růstu se musíme proinvestovat. Na co bychom měli vytvářet rozpočtové rezervy? ptá se ekonom odborů

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Peníze (Ilustrační foto)

Vláda ve středu schválila návrh státního rozpočtu se schodkem 40 miliard korun. Jsou jeho parametry nastaveny správně, nebo kabinet v době ekonomické konjunktury zbytečně rozhazuje?

„Jestliže ekonomika už šest let roste a optimisticky vypadá i příští rok, tak správně by rozpočty měly být vyrovnané,“ konstatuje prezident Svazu průmyslu a dopravy ČR Jaroslav Hanák. Výši deficitu ale kvůli chybám předchozích vlád považuje za umění možného a věří, že reálný schodek bude nakonec nižší než plánovaný.

Česká ekonomika roste, ale hospodaření a administrace státu se nezlepšuje, říká prezident NKÚ Kala

3875323-miloslav-kal_180130-184915_pla.jpeg

Z formálního hlediska má Česká republika zákony a instituce, které patří k modernímu státu. V reálném životě ale často dochází k tomu, že se občan setkává s byrokratickým, formalistickým přístupem, na jehož základě se nedočká pomoci a služby. Nepříliš lichotivé vysvědčení vystavil státnímu aparátu prezident Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) Miloslav Kala v rámci výroční zprávy instituce, v jejímž čele stojí.

Vláda má podle něj velké rezervy v digitalizaci a ve snižování byrokracie a státního aparátu, oceňuje ale vykročení na cestu ke vzdělanostní ekonomice, růst platů učitelů i plánované investice do dopravní infrastruktury.

Hanák dále varuje před růstem provozních nákladů státu a mandatorních výdajů. Kritizuje také návrhy ministryně práce a sociálních věcí Jany Maláčové (ČSSD) na růst minimální mzdy, rušení karenční doby nebo zavádění pětitýdenní dovolené. „To vše má obrovské dopady na firmy v době, kdy by měly hlavně investovat,“ upozorňuje.

Nemám problém s růstem mezd zdravotních sester a učitelů. Ale ne u všech plošně, jak chtějí odbory nebo ČSSD. Rovnostářství je socialismus.
Jaroslav Hanák

„Je špatně pro ekonomiku, jestliže platy ve veřejném sektoru jsou v průměru vyšší než mzdy v podnikatelské sféře, která živí tuhle zemi. Základem je průmysl a na tom, jak se mu bude dařit, bude záviset ekonomika,“ zdůrazňuje Hanák.

Důležitá je konvergence

Makroekonom Českomoravské konfederace odborových svazů Martin Fassmann připouští, že průměrný plat je vyšší než průměrná mzda. „Ale je to i o kvalifikaci, protože plat pobírají lidé, kteří ji mají vyšší. To je prostě fakt,“ reaguje.

Rozpočtový deficit ve výši 40 miliard je podle něj opodstatněný a označuje ho za pojistku proti budoucím rizikům. „Pro mě je důležité, jak to dopadne. Ne to, co se teď namaluje na tabuli,“ podotýká Fassmann s tím, že rozpočet loni skončil v přebytku a důležitý je tak spíše státní závěrečný účet. Oceňuje růst investic i podporu domácí poptávky ve formě růstu mezd. 

Rozpočet je vyvážený, prorůstový a sociálně citlivý. Vláda plní své sliby z programového prohlášení.
Martin Fassmann

Neměly by se ale v časech konjunktury vytvářet rezervy na dobu, kdy bude ekonomický růst pomalejší? „To jsou takové pohádky, jakou rezervu? Největší deficity vytvořily pravicové vlády svou špatnou politikou. Dobrá hospodářská politika je nejlepším stabilizátorem veřejných financí,“ tvrdí ekonom.

„Tady si stále někdo představuje, že teď máme na něco spořit, a to bez ohledu na to, že máme špatnou infrastrukturu a řadu věcí, které vyžadují veřejné investice,“ připomíná Fassmann.

K ekonomickému růstu se podle něj musíme proinvestovat. „Naše základní heslo je konvergence. Musíme se přiblížit vyspělým zemím,“ uzavírá.

Spustit audio
autoři: Karolína Koubová , ert

Odebírat podcast

Související