Jurečka: Mimořádná valorizace důchodů by mohla být v říjnu. Šlo by průměrně o 600 až 800 korun

13. duben 2022

Odbory požadují v souvislosti s rostoucí inflací zvýšení mezd, a to včetně té minimální. To by ale podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské mohlo dál roztáčet takzvanou inflační mzdovou spirálu. Odbory ale hrozí protesty. „Zatím jsme se o zvýšení minimální mzdy jako koalice nebavili. Ale nevylučuji to. Podíváme se, jak v prvním kvartále rostly mzdy v privátním sektoru. K debatě o zvýšení platů se ještě vrátíme,“ slibuje ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL).  

Jurečka připomíná, že vláda už zvýšila částky životního a existenčního minima. „To se propisuje do mnoha dalších dávek. Týká se to skoro 400 tisíc lidí.“ 

Čtěte také

Sám by rád přidal také rodinám, a to buď zvýšením slevy na poplatníka a děti, nebo navýšením rodičovského příspěvku.

Zdůrazňuje ale, že ačkoliv se inflace týká každého, vláda nechce jít cestou plošných opatření:

„To bychom podporovali zvyšování inflace. A právě její rychlé tempo růstu je to, proč lidé chudnou. Soustředíme se na nejvíce zranitelné skupiny a někdy uděláme opatření, které je více plošné, jako je například snížení spotřební daně u pohonných hmot.“

Peníze na valorizaci důchodů musíme najít ve státním rozpočtu, bohužel to s vysokou pravděpodobností půjde na vrub vyššího deficitu
Marian Jurečka

Koalice by ale mohla mimořádně valorizovat důchody. „Mohlo by to být v říjnu, nebo v listopadu. Řádově by mohlo jít o stokoruny, průměrně by to mohlo být o 600 až 800 korun. Peníze na to musíme najít ve státním rozpočtu, bohužel to s vysokou pravděpodobností půjde na vrub vyššího deficitu,“ dodává Jurečka.

Hosté Tématu dne jsou:
Marian Jurečka, 
KDU-ČSL, vicepremiér, ministr práce a sociálních věcí
Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank
Daniel Prokop, sociolog a zakladatel výzkumné organizace PAQ Research
David Klimeš, komentátor Aktuálně.cz

Ekonomka Horská před požadavky odborů na zvýšení mezd varuje: „Je to výrazné inflační riziko. Diskutujme o růstu mezd, ale v situaci, kdy firma nemá život ohrožující podmínky, funguje a zároveň má zřetelný růst produktivity práce.“

Prokop: Dávky potřebují zjednodušit

Sociolog a zakladatel výzkumné společnosti PAQ Research Daniel Prokop by vládě doporučil tři kroky, jak efektivně pomoci lidem, kteří v souvislosti s inflací mohou propadat sociálním sítem:

Čtěte také

„Zaprvé je to příspěvek na bydlení. A také převod slevy na poplatníka do bonusu, to je pět miliard korun ulehčení daňové zátěže nízkopříjmovým domácnostem. To by měla vláda udělat ihned.“

Také by pomohlo zjednodušit formuláře pro žádost o dávku na bydlení, sám prý nedávno měl žádost v ruce a viděl, jak je složitá. Celý dávkový systém podle něj potřebuje reformu a zjednodušení.

„Třetí věc je regulace cen energií. Mohli bychom udělat analýzu, jak změnit poplatky na jističe, na obnovitelné zdroje tak, aby to ulehčilo domácnostem třeba o 200 korun,“ navrhuje Prokop.

Také je možné zopakovat milostivé léto a zakázat bagatelní exekuce.
Daniel Prokop

Sociolog připomíná, že je třeba také ještě více zvýšit existenční minimum. „Já bych to navýšil o 20 procent. Protože se to projevuje třeba u srážek z exekucí. Také je možné zopakovat milostivé léto a zakázat bagatelní exekuce.“

Můžeme se z krize proinvestovat? Poslechněte si Téma dne Renaty Kropáčkové.

Spustit audio