Julie Hrstková: Bude líp. Pokud si to zase nezkazíme

6. únor 2023

 Ještě před několika týdny to vypadalo, že letošní rok bude jednou dlouhou noční můrou. Nezaměstnanost měla prudce stoupnout, ekonomiku čekal pád, průmysl kolaps a cokoliv by prosperovalo, měla definitivně zničit inflace. Čísla z reálné ekonomiky ovšem pochmurnou náladu nijak nepotvrdila. Naopak. Ekonomika v závěru loňského roku klesla méně, než se čekalo. 

To samé platí o nezaměstnanosti, která stagnovala a naopak počet zaměstnaných osob stoupl v posledním čtvrtletí o víc než 45 tisíc. Lepší náladu hlásí i průmysl, takzvaný index nákupních manažerů ve zpracovatelském průmyslu se v lednu výrazně zlepšil a dostal se na nejvyšší úroveň od loňského září.

Čtěte také

Na lepší čísla reagovala i prognóza České národní banky, která sice české ekonomice pro letošní rok předpovídá pokles, ale podstatně menší než v minulé prognóze. A jak řekl guvernér Aleš Michl, recese na začátku roku bude mírnější, než čekala listopadová prognóza, a to zejména díky příznivému vlivu na energetických trzích a robustnější zahraniční poptávce. Ekonomika se má vrátit k růstu příští rok.

Česko není jediné, kde se analytické aparáty ve svých chmurných předpovědích mýlily. Z hlediska tuzemského exportu je pro naši ekonomiku nejdůležitější vývoj v Německu. A i zde statistický úřad ohlásil lepší výsledky ekonomiky v posledním čtvrtletí. 

Oživení ekonomické aktivity v Číně

Německá vláda o pár dní později podle očekávání zlepšila hospodářský výhled na letošní rok. V nové prognóze už nepočítá s poklesem ekonomiky, hrubý domácí produkt má letos stoupnout o 0,2 procenta.

Čtěte také

Ministr hospodářství Robert Habeck Němce uklidnil, že nejsou vidět žádné známky výrazné recese, kterou mnozí pozorovatelé dlouhou dobu pokládali za nevyhnutelnou. Krize vyvolaná ruskou invazí na Ukrajinu je podle něj zvládnutelná.

Do třetice dobré zprávy přinesl i Mezinárodní měnový fond, a to dokonce pro celý svět. I přes válku na Ukrajině a rostoucí úrokové sazby se má celosvětový hrubý domácí produkt zvýšit o 2,9 procenta, zatímco loni v říjnu Fond letošní růst odhadoval o dvě desetiny bodu nižší. Hlavním důvodem lepších vyhlídek je podle analytiků Fondu předpokládané oživení ekonomické aktivity v Číně, kterou loni brzdila přísná opatření proti šíření koronaviru.

Julie Hrstková, komentátorka Hospodářských novin

Předpovědi jsou jedna věc, realita se ovšem projeví až za pár měsíců. Už teď ale můžeme odhadnout, na co si dát pozor. Jestliže z pozice České republiky neovlivníme vývoj války na Ukrajině či ceny dovážených surovin, domácí měnová a rozpočtová politika je čistě suverénní. A jak ukázala minulost, čeští kreativci z řad centrálních bankéřů i politiků dokáží leckdy vytvořit ekonomický propad ve chvíli, kdy zbytek světa včetně okolních zemí utěšeně rostou.

Autorka je komentátorka Hospodářských novin 

Spustit audio