Jste na partnerovi závislí? Pokud to chcete změnit, čeká vás terapie „loupání cibule“, naznačuje psycholožka Sarisová
Psycholožka Kristina Sarisová jako terapeutka nejčastěji pracuje s lidmi v závislostním vztahu. Jejich problém je, že o něm sami vůbec netuší. „Většinou přicházejí s různými stesky v rámci partnerských vztahů: necítí se v nich dobře, cítí se utlačovaní, nevyslyšení, což je paradoxně přesně v protikladu k tomu, v čem se ale sami dobře cítí,“ říká v pořadu Hovory.
„Může se stát, že to překročí i tu jejich míru, kdy jim v jejich závislém vztahu přestane být dobře. Dokonce to může spustit i depresivní a úzkostné stavy, případě až pocity paniky.“
„Klienti přitom netuší, odkud se to bere. Nevědí, proč mají špatnou náladu, špatně spí, mají stažený žaludek. Až postupně v rámci psychoterapie odkrýváme příčiny,“ přibližuje Sarisová.
Závislý vztah psycholožka a psychoterapeutka popisuje slovy: „Partner nebo partnerka se s tím druhým ztotožňuje: přebírá jeho názory, životní styl, životní filozofii. A děje se to proto, že se bojí odmítnutí toho druhého.“
Čtěte také
Závislí lidé jsou obvykle ti s nižším sebevědomím i sebehodnotou nebo sebedůvěrou. „Bývá to tak, že jim vztah sytí potřeby, kde mají deficit. To znamená: Jsem ve vztahu, takže jsem hodnotnější. Nejsem ve vztahu, nemám hodnotu, nestojím za nic, nikdo další mne ani nebude chtít,“ uvádí na příkladu.
U partnera, na kterém je někdo závislý, podle Sarisové opravdu hodně záleží na struktuře osobnosti: „Protože u některých to může přesně zaklapnout jako klíč do zámku. Partnerovi z určitých důvodů vyhovuje, že je na něm ten druhý takto závislý.“
Čtěte také
„Může se ale stát, že až mu opadnou růžové brýle, začne mu to na druhém vadit. Dokonce ho to může odpuzovat, protože se cítí, jako by měl dítě, ne partnera,“ vysvětluje psycholožka.
Co s tím? „Psychoanalytici léčbu přirovnávají k loupání cibule. Postupně odlupujeme jednu vrstvu za druhou – někdy jsou vrstvy silnější, takže ta terapie rychleji poskočí, někdy je to mravenčí práce na měsíce, někdy na roky,“ připouští Sarisová.
„Ve vztazích je určitá míra závislosti přirozená, tématem to začíná být, když přeroste nějakou míru,“ zdůrazňuje. V terapii své klienty vede k nalezení jejich sebehodnoty tak, aby si uvědomili, že dokážou o svém životě rozhodovat nezávisle.
Víc si poslechněte v audiozáznamu pořadu Hovory Tatiany Čabákové.
Související
-
Nemůžete zhubnout? Skrytou příčinou může být obava, že pak budete vidět, naznačuje psycholog
Psycholog Michael Václavík už 20 let pomáhá lidem s „bolestí duše“. Nejčastěji ho vyhledávají ti s depresí, ale i s anorektickými potížemi nebo s nadváhou a obezitou.
-
Když vám dobře nepracují chodidla, problém se řetězí, říká lektorka Bičíková a přidává cvičení
Autorka cvičebního programu Vnímej své tělo Zuzana Bičíková nejdřív lidi učila pracovat s dechem, postupem času se její metoda posunula.
-
Lidé chtějí jít za hranu poznatelného. Člověk 21. století potřebuje nový příběh, myslí si terapeutka
„To, že věříme v ,něco‘, je hluboce cítěný rozměr transcendentální,“ říká terapeutka a kulturoložka Kamila Němečková.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.