Jsou muslimové největší obětí terorismu?

Když odsuzoval útok na redakci Charlie Hebdo pařížský imám Hassen Chalghoumi, v emotivním vystoupení označil zastřelené karikaturisty za mučedníky. Krátce nato však prohlásil, že oběťmi terorismu jsou z 95 % muslimové.

„Lze této statistice důvěřovat?“ ptá se server BBC News. K podobnému závěru každopádně dospělo už v roce 2011 americké vládní Národní středisko boje proti terorismu – podle jeho údajů v letech 2006 až 2011 představovali vyznavači islámu 82 až 97 % všech obětí teroristických útoků.

Zpráva však neuváděla, jakou metodou ověřovali její autoři náboženství zabitých. Úřad navíc přestal podobné dokumenty publikovat, takže odpověď na nejasnosti z této adresy téměř jistě nepřijde.

„Jiný americký tým při univerzitě v Marylandu naštěstí pokračuje ve statistikách, ale ani jeho Globální databáze terorismu nezjišťuje víru zavražděných. Podle ředitelky databáze Erin Millerové by to bylo příliš komplikované,“ píše BBC.

Čtěte také

Většina statistik se totiž vytváří z agenturních a novinových zpráv, a ty se religiozitě obětí nevěnují. V Globální databázi terorismu dokonce chybí u poloviny útoků pachatelé.

Přesto může Millerová s jistotou doložit, že v letech 2004 až 2013 se téměř polovina teroristických útoků na zeměkouli odehrála v Iráku, Afghánistánu a Pákistánu, což jsou jednoznačně muslimské země.

„Těch 95 % muslimských obětí se mi sice nezdá, ale skutečné číslo nebude zase tak daleko. Je pravda, že extrémní koncentraci teroru registrujeme hlavně v muslimských zemích,“ dodává Millerová.

Muslimská žena

Globální databáze terorismu definuje teroristický útok jako nelegální užití síly nestátní skupinou, která chce touto cestou dosáhnout politických, ekonomických nebo náboženských cílů, a to cestou zastrašování a vydírání.

Podle BBC se při první zmínce terorismu na Západě lidem vybaví 11. září, útoky na příměstské vlaky v Madridu či na metro v Londýně nebo nejnověji Charlie Hebdo.

Počet obětí útoků ve Francii, Británii, Španělsku a Spojených státech je však ve srovnání s mezinárodními měřítky velmi nízký.

Ve sledovaném období 2004 až 2013 zažila Británie 400 teroristických útoků, z nichž drtivá většina připadla na Severní Irsko a obešla se bez smrtelných zranění. Spojené státy čelily víc než 130 útokům s méně než 20 oběťmi. Francie zažila necelých 50 útoků.

Čtěte také

Pro srovnání – v Iráku jich bylo 12.000, a vyžádaly si životy 38.000 lidí. V Afghánistánu bylo 6000 útoků s téměř 14.000zabitými, v Pákistánu o 1000 útoků víc a přibližně stejný počet obětí.

Na dalších místech pochmurného žebříčku se nacházejí v pořadí Indie, Nigérie, Somálsko, Jemen, Sýrie, Srí Lanka a Thajsko ­– žádná ze západních zemí zde nefiguruje.

Erin Millerová doporučuje, aby se statistika náboženství útočníků i obětí nepořizovala. Jednak je velmi obtížné pořídit správná data, a pak se nabízí nebezpečné pokušení začít zjišťovat, které náboženství je nejnásilnější.

„Výsledkem by mohlo být velmi zkreslující zjednodušení,“ varuje šéfka databáze. „Podle ní souvisejí teroristické útoky především s geopolitickými problémy, a i když k nim náboženství samozřejmě patří, nelze jej redukovat na jediné vysvětlení agrese,“ končí BBC.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: rma
Spustit audio