Jsem feminista, přiznává šéfredaktor časopisu Tvar Borzič. Nevím, proč je to téma tak zahaleno fantasmagoriemi, dodává

16. září 2022

Po smrti královny Alžběty II. se začalo hovořit i o možném dalším štěpení britského společenství národů Commonwealth. „Když řešíme osobnost královny, tak ta byla spíš sympatická. Ovšem o monarchii – a teď je kolem toho vzhledem k jejímu úmrtí atmosféra sladkobolná – je mluvit potřeba. Protože bohatství, moc a lesk impéria opravdu vzešel z utrpení lidí,“ myslí si Adam Borzič, básník, psychoterapeut a šéfredaktor časopisu Tvar.

Nejmladší nastupující generace hlavně na sociálních sítích ale začala na utrpení minulých generací poukazovat.

Čtěte také

„Já tento trend zvýšené citlivosti hodnotím v základu jako pozitivní. Protože si myslím, že to ukazuje na to, že žijeme ve velmi kritické době. V dějinném zlomovém okamžiku. A to, že je nastupující generace citlivá právě ke všem těmto otázkám, tak to je znamení, příznak doby – a myslím tím ten její zdravý rozměr.“   

„Abych k tomu ale vyslovil i kritický kontra hlas, který mi někdy zevnitř zní, tak můj kamarád politolog někdy používá termín viktimizace, vláda obětí. Tedy že někdo klade možná přehnaný důraz na princip oběti jako takový. Automatická tendence, že když se něco může jevit jako oběť, přeživší, tak tam automaticky přesuneme pozornost, je sice dobrá, přitom ale může ignorovat historické tendence.“

„Trošku mne rozčiluje, když někdo začne ze Shakespeara dělat antisemitu nebo když bez znalosti kontextu říká, že ve středověké literatuře je sexistický diskurz, a nezvažuje historický kontext,“ popisuje básník.

Čtěte také

„Ale celkový trend směrem k etice a většímu vnímání je velmi důležitý. Jsou to věci, které se po staletí uskladňovaly v kolektivním nevědomí západní civilizace. A to, že vyhřezly, to je také známka toho, že je můžeme začít zpracovávat.“

„Nejsem stoupencem žádných krvavých revolucí, spíš evolucí s moudrou energií. Ale ani revoluce bychom neměli ignorovat. To by mohlo být možná i nebezpečné,“ dodává Borzič. Básník, psychoterapeut a šéfredaktor následně přiznává, že je feminista.

Jsem feminista

„Feminismus je v Čechách téma, které je zahaleno podivnými fantasmagoriemi a stereotypními obrázky, podle kterých každá žena, která se přihlásí k feminismu, je děsivá okovaná mužatka, která chce všechny jen převálcovat – a další nesmysly.“

„Takže jsem feminista. Pro mě je bez debat, že jsou si muži a ženy rovni. Když se podívám na platové podmínky žen nebo na otázky domácího násilí, sexuálního násilí, tak pořád v úplně rovném světě nežijeme,“ dodává.

Jak vnímá válku na Ukrajině, co připravuje časopis Tvar nebo Asociace spisovatelů? Poslechněte si v audiozáznamu pořadu Osobnost Plus Lucie Vopálenské.

autoři: Lucie Vopálenská , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.