Josef Mlejnek jr.: Dvojí metr na korupci?

16. duben 2015

Trenér hokejové reprezentace Vladimír Růžička má vážný problém. Video, které se krátce před začátkem pražského světového šampionátu objevilo na internetu, vyvolává pochybnosti, zda se Růžička, ještě jako hlavní manažer a trenér klubu Slavia Praha, nedopustil korupčního jednání.

Od otce hokejisty měl inkasovat celkem půl milionu korun za to, že syn bude moci trénovat s týmem, či snad dokonce za něj hrát.

David Palaščák za seniorský extraligový tým Slavie nikdy nenastoupil, paběrkoval v nižších soutěžích, a jeho otec měl tudíž pocit, že za své peníze nedostal adekvátní protislužbu. S Růžičkou si sjednal schůzku, kterou nahrál skrytou kamerou a nyní zveřejnil.

Případ je zatím velmi nejasný. Růžička a nespokojený otec si patrně nerozuměli, za co ona částka měla být, jestli za trénink, nebo i zapojení do hry. A není zřejmé, zda peníze inkasoval osobně Vladimír Růžička, nebo zda měly sloužit na provoz klubu.

Čtěte také

Současné vedení Slavie, kde už Růžička nepůsobí, tvrdí, že účetnictvím klubu částka neprošla. Pravdu v tuto chvíli znají asi jen oba hlavní aktéři kauzy, byť ani to není jisté.

Hodny pozornosti jsou však též odlišnosti kauzy Růžička od korupčních kauz v politice. Po obvinění politika z korupce zpravidla následuje mediální smršť, jeden vypjatý morální odsudek střídá druhý.

„Odstup, odstup!“ žádají političtí soupeři, voliči na sociálních sítích i valná část komentátorů. Skoro všichni se dovolávají přísného pravidla, že pouhé podezření má stačit k tomu, aby politik odstoupil, očistil se a až po případné očistě se do veřejného života vrátil.

Česká střídačka a trenér Vladimír Růžička ve stoje při utkání se Slovenskem

V Růžičkově případě zatím aplikaci uvedeného pravidla nežádá skoro nikdo. Není divu, vždyť na dveře přímo buší domácí světový šampionát, na němž by český tým mohl atakovat nejvyšší mety. A nelze popřít, že Vladimír Růžička je velmi schopný a úspěšný trenér.

Výměna hlavního kouče by šance českých hokejistů na úspěch určitě hodně snížila. „Přece si nenecháme pokazit šanci na titul nějakou prkotinou za půl milionu,“ říká si asi většina fanoušků.

Vedení hokejového svazu Vladimíra Růžičku podpořilo. Jeho zastánci zpravidla poukazují na nejasnost případu, na to, že video je nějak podivně sestříhané, na motiv osobní msty zveřejňovatele.

Čtěte také

No ano, ale přesně tyto rysy přece vykazují skoro všechny politické korupční kauzy minulosti. V hlavní roli v nich téměř pokaždé vystupovala nějaká kýmsi sestříhaná a evidentně z účelových důvodů do médií vypuštěná nahrávka.

Zaznívají rovněž – veskrze omluvné – hlasy, podle nichž jsou podobné manýry v českém sportu, a v hokeji zvlášť, docela běžné. Ambiciózní rodiče prostě tlačí své ratolesti i různými „sponzorskými dary“ či podobnými „pozornostmi“. Jinak to prý často ani nejde.

Kauza Růžička tak českou společnost usvědčuje z jisté morální schizofrenie. Přitom korupční poměry ve sportu se mohou běžného života lidí dotýkat víc než nějaké poslanecké trafiky.

autor: Josef Mlejnek
Spustit audio