Josef Formánek: Člověk se může rozhodnout, kterou z nahodilých myšlenek chce považovat za svou

23. květen 2019

Spisovatel, novinář a cestovatel Josef Formánek má za sebou dobrodružnou profesní i osobní cestu. Zakladatel geografického časopisu Koktejl našel životní klid na indonéském ostrově Siberut, kam se opakovaně vrací.

„Myslím, že člověk může svůj stav změnit novým přístupem k životu, vlastním chováním k okolí i tím, že své myšlenky posuzuje jako nahodilé věci. Může si říct, jestli tuto myšlenku považuje za svou, nebo ne,“ vysvětluje, jak se dokázal zbavit stresu i závislosti na alkoholu.

Závislostní vzorec je neodstranitelný, jde s ním ale pracovat, říká psychoterapeut Prokop Remeš

Prokop Remeš, lékař, gynekolog, psychoterapeut a religionista specializující se na sekty a nové náboženské směry

Prokop Remeš je nejen gynekolog, ale věnuje se také psychoterapii. Mimo jiné je zakladatelem hagioterapie, která pomáhá závislým lidem skrze biblické příběhy a hlubší psychiku. 

Sám o sobě

V knihách se spisovatel zabývá především svým životním příběhem. „Kritici mně vyčítali, že píšu často přímo a nebo zprostředkovaně o sobě, říká a dodává:

„Cesta psaní o sobě byla to nejpravdivější, co jsem mohl jako autor čtenářům poskytnout. Nikdy člověk nenahlédne zcela pravdivě okolní svět. Někdy to není univerzání pohled. Ten pravdivý je pohled sám na sebe a jen potom může nahlížet i to ostatní.“

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Hovořit bude také o tom, co bylo příčinou jeho potřeby pít, oddělit se od okolního světa a co ho vedlo ke změně životního stylu. „Nejbolestivější bylo poznání, že jsem unavený sám ze sebe,“ otevírá téma.

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související