Josef Brož: Vallsovo pražské tančení kolem jádra

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Francouzský premiér Manuel Valls navštívil Prahu

Ve dnech, kdy ministr ekonomie Emmanuel Macron předkládá v Paříži v radě ministrů svůj dokument o „růstu a aktivitě“, přezdívaný po něm jako „zákon Macron“, navštívil premiér Manuel Valls Prahu.

Je to jenom protokolární shoda okolností, ale obě aktivity spolu souvisejí. I když ta Vallsova návštěva působila trochu jako „lobbistický valčík“.

Bez nastartování své ekonomiky se Francie, která není schopna plnit již několik let maastrichtská kritéria, ocitne na pokraji zhroucení.

Podle Vallse není možné, jak řekl na ekonomickém fóru, Evropu redukovat na „aplikovaní disciplíny bez inteligence“. To by jistě nebylo dobré, protože to je „druhá nejsilnější ekonomika“, jak pyšně připomněl. Obojí by nás mělo zajímat.

Čtěte také

A to navzdory tomu, že francouzská diplomacie se snažila vytvořit dojem, že do Prahy přijel premiér Valls vlastně – především posnídat.

Jistě, připomenutí návštěvy socialistického monarchy Françoise Mitterranda, jenž se před 26 lety setkal v Buquoyském paláci s disidenty v čele s jistým Václavem Havlem, měla svůj význam. Pro české disidenty určitě.

Francouzský premiér Manuel Valls navštívil Prahu. Na snímu s premiérem Sobotkou při podpisu další smlouvy o spolupráci

Ale v té evropské reálpolitice, a to ještě několik let po roce 1988, už byla Mitterrandova politika méně eufemistická. (Připomeňme tu jen obdivné Mitterrandovo vyjádření ve prospěch puče dnes již zapomenutého ruského generála Janajeva z roku 1991.)

Inu, snídaně byla, ale ve Francii je přeci jenom důležitější oběd, a to už vůbec nemluvím o večeři.

Měli bychom si všímat, že vedle úsilí dodat návštěvě trochu toho lesku, přijel premiér Valls především lobbovat za jádro. Po nešťastném vyřazení francouzské společnosti Areva před dvěma lety ze soutěže o dostavbu Temelína, se nyní čeští i francouzští socialisté až dojemně shodli, že jsou si v otázce energetiky – více než blízcí.

Čtěte také

„Obě naše země se rozhodly pro jádro,“ řekl premiér Valls. Prezident Miloš Zeman pokyvoval hlavou. „Je velmi důležité, že v Evropě jsou země, jako Francie, které rozumí potřebám České republiky udržet výrobu z jádra jako součást energetického mixu,“ řekl premiér Sobotka.

I když se Francie ve svých aktivitách neomezuje pouze na tuto otázku – došlo i na otázky vědecké a technologické spolupráce, byla podepsána další smlouva o spolupráci – bylo jasné, že toto byl tah.

Jaderná elektrárna Temelín (ilustrační foto)

Ono „rendez-vous“, slovy Vallsovými, bylo logicky i zájmem šéfů „nukleárního týmu“ Areva, EDF, Alstom, Bouygues, kteří přiletěli s Vallsem do Prahy. Pražská kancelář AFP označila návštěvu dramaticky jako „ukončení izolace“.

Česká vláda připravuje na příští semestr nový strategický plán rozvoje energetiky. Premiér Valls by jistě doma zabodoval, kdyby získal pro své lidi několikamiliardovou zakázku.

Své jméno by potom mohl připojit k tomu Macronově. To už by potom nebyl jenom valčík, ale přímo divoké katalánské tango.