Jiří Trávníček: Betty a my. O jednom českém kulturním fenoménu

6. listopad 2022

Literární historik Jiří Trávníček sleduje americké osudy života a díla spisovatelky Betty MacDonaldové (1907-1958) v kulturních i společenských souvislostech a poté hledá české předpoklady pro porozumění této autorce.

Účinkují: Vladimír Hauser, Eva Novotná
Připravila: Hana Svanovská
Dramaturgie: Alena Blažejovská
Režie: Radim Nejedlý
Vydalo nakladatelství Host v Brně roku 2022.

Proč zrovna Betty MacDonaldová, autorka autobiografického románu Vejce a já, dosáhla u českých čtenářů takové popularity? Co ji způsobilo? A proč se tak děje zrovna u nás a ne jinde?

Není to jen osobitý humor, jímž se tato americká autorka vepsala do našich srdcí. Do značné míry je to i tím, že se stala tak trochu předchůdkyní feminismu. Její kulturní mise v českém prostředí je totiž jak čtenářská, tak i emancipační.

Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Lidský faktor jsem znal jako knížku, ale teprve s rozhlasovým zpracováním jsem ho dokonale pochopil...

Robert Tamchyna, redaktor a moderátor Českého rozhlasu Dvojka

Lidský faktor

Lidský faktor

Koupit

Točili jsme zajímavý příběh. Osoby, které jsme hráli, se ocitaly ve vypjatých životních situacích, vzrušující práce pro herce a režiséra. Během dalšího měsíce jsme Jiří a já odehrané repliky svých rolí žili. Fantasmagorické situace posledního dílu příběhu se staly naší konkrétní každodenností. V srpnu Jiří Adamíra zemřel. Lidský faktor byla naše poslední společná práce.“ Hana Maciuchová