Jiří Trávníček: Betty a my. O jednom českém kulturním fenoménu
Literární historik Jiří Trávníček sleduje americké osudy života a díla spisovatelky Betty MacDonaldové (1907-1958) v kulturních i společenských souvislostech a poté hledá české předpoklady pro porozumění této autorce.
Proč zrovna Betty MacDonaldová, autorka autobiografického románu Vejce a já, dosáhla u českých čtenářů takové popularity? Co ji způsobilo? A proč se tak děje zrovna u nás a ne jinde?
Není to jen osobitý humor, jímž se tato americká autorka vepsala do našich srdcí. Do značné míry je to i tím, že se stala tak trochu předchůdkyní feminismu. Její kulturní mise v českém prostředí je totiž jak čtenářská, tak i emancipační.
Radioknihu můžete poslouchat celé čtyři týdny.
Související
-
Ze své knihovny vybírá literární vědec Jiří Trávníček
Setkání s knihami napříč prostorem a časem. Připravila Blanka Stárková.
-
Jiří Trávníček: Čtenář není pecivál
„Výzkumy, které sledují čtenářství v širších souvislostech, vyvrátily tradiční mýtus, že čtenář je pecivál,“ říká literární vědec Jiří Trávníček.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Sestru se mi nikdy nepodařilo dočíst. Citlivého člověka jsem poslechla až do konce.
Iva Jonášová, ředitelka Vývoje a výroby


Citlivý člověk
Nový román českého básníka, prozaika, překladatele a publicisty, ve kterém se prolínají groteskní a tragické prvky a který vypráví příběh ze žhavé současnosti. Jáchym Topol získal za tento titul Státní cenu za literaturu.