Jiří Pondělíček: 11. září? Pocit ohrožení z Američanů vyprchal. Mnohem více je trápí domácí terorismus

14. září 2022

Spojené státy si připomněly teroristické útoky z 11. září 2001, při kterých zahynulo 3000 lidí. Vigilie se konaly v New Yorku, Pensylvánii i u budovy Pentagonu ve Washingtonu. Jak Američané vnímají atentáty dnes? Přetrvává strach z návratu Al-Káidy? A jak velký problém představuje domácí terorismus? Amerikanista Jiří Pondělíček v audiozáznamu ještě zhodnotí nadcházející podzimní volby i to, jak si ve funkci vede prezident Joe Biden.

Útoky z 11. září jsou v Americe i po více než 20 letech pořád živé. „Je to něco, co si Američané nadále chtějí a budou připomínat,“ přitakává v pořadu Jak to vidí... Jiří Pondělíček z Institutu mezinárodních studií Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy.

„Hlavním bodem pietních akcí jsou pořád jména obětí. Nadále ale kolují i různé spiklenecké teorie. To, co se změnilo, je význam, který Američané tomuto datu připisují, respektive historický kontext útoků,“ dodává.

Amerika nezapomíná

Přetrvává i strategie Bílého domu potírat terorismus. „Američané se stále snaží stíhat hlavní představitele teroristických organizací. Letos byl třeba zlikvidován poslední strůjce útoků z 11. září šéf Al-Káidy Zawahrí, což má ukázat, že Amerika nezapomíná. Nikdo, kdo ji napadne, nebude v bezpečí.“

Čtěte také

Otázkou podle amerikanisty samozřejmě zůstává, do jaké míry je to efektivní, když v teroristických organizacích dojde k pouhé výměně jejich vedení. „Pravda ale je, že Amerika od 11. září žádný velký teroristický útok plánovaný ze zahraničí nezažila, s čímž souvisí i menší míra strachu z návratu mezinárodního terorismu.“

Podle Pondělíčka se naposledy Američané báli návratu Al-Káidy bezprostředně po loňském chaotickém odchodu americké armády z Afghánistánu. „Po roce se toho ale podle průzkumů bojí daleko méně lidí. Pocity ohrožení vyprchaly. Dnes se většina Američanů shodne na tom, že opustit Afghánistán – bez ohledu na to, jak to bylo provedeno –, bylo dobré rozhodnutí.“

Osamělí vlci i politické útoky

Co ale Amerika zažívá opakovaně, jsou různé menší teroristické útoky, které mají na svědomí domácí teroristé. „Vnitroamerický terorismus podle zpráv FBI skutečně mírně narůstá. Za největší nebezpečí je považován politický terorismus, a to především z krajně pravicové scény.“

Objevují se ale i různé jiné motivy. „Došlo třeba k několika útokům, které byly inspirovány radikálním fundamentálním výkladem islámu. Na svědomí to ale měli domácí teroristé, kteří nebyli nijak zapojeni do mezinárodní sítě. Byli to takzvaní osamělí vlci. A je jasné, že takovým útokům se dá zabránit jenom velice těžce,“ uzavírá Jiří Pondělíček.

Spustit audio

Související