Jiří Leschtina: Zlověstná činorodost obra Huawei v Čechách
Odchod Miloše Zemana z Hradu a nástup vlády Petra Fialy znamenal zásadní oslabení snah komunistické Číny o ekonomickou expanzi v Česku. Včetně pacifikace úsilí čínského technologického giganta Huawei o zásadní proniknutí do kritické infrastruktury státu. Nezdá se ale, že by tímto znepokojující činorodost Huawei skončila.
Webový Deník N přinesl informace, podle kterých Huawei platí českým podnikatelům poznávací cesty do Číny. Přičemž firma navázala spolupráci s Hospodářskou komorou v programech zaměřených na zapojování podnikatelek a žen do technologického byznysu či na využívání virtuální reality ve vzdělávání.
Čtěte také
Před výjezdy českých občanů hrazenými čínskou stranou přitom dlouhodobě varuje Bezpečnostní informační služba. Právě na nich podle kontrarozvědky vytipovávají a oslovují čínské tajné služby potenciální spolupracovníky.
„Čína si tak vytváří síť kontaktních osob, které si budou vědomi toho, že ČLR ,něco dluží‘, a budou ochotny jí vycházet vstříc,“ uvádí BIS v jedné ze zpráv.
Jak zjistil Deník N, četná varování BIS před Huawei – coby bezprecedentní bezpečnostní hrozbou – byla důvodem, proč Svaz průmyslu a dopravy před rokem odmítl žádost Huawei o vstup do svazu.
Šéf Hospodářské komory Zdeněk Zajíček ale nevidí na užší spolupráci s Huawei nic problematického. Deníku N řekl, že o konkrétní cestě do Číny neměl informace. A co se týče partnerství s Huawei, hájí se tím, že „nedostal od tajných služeb žádné varování, před tím, že by tato společnost byla jakkoliv nebezpečná.“
Spadl z Marsu?
Zajíček, který byl od roku 1996 členem ODS a před zvolením do čela Hospodářské komory prvním místopředsedou strany, působí, jako by spadl z Marsu.
Čtěte také
Skutečně chce tvrdit, že nezaznamenal například varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost, který už v roce 2018 označil používání softwaru i hardwaru společnosti Huawei za bezpečnostní hrozbu pro stát?
O rok později se rizika spolupráce s Huawei zhmotnila české veřejnosti v alarmujícím zjištění. Reportéři Radiožurnálu zjistili, že česká pobočka Huawei shromažďovala citlivá data o úřednících a byznysmenech, s nimiž vedla obchodní jednání a posílala je do Pekingu. Včetně informací o jejich soukromých zájmech nebo jak jsou na tom finančně.
Čtěte také
To vše zapadá do varování expertů před úzkým propojením čínského byznysu a komunistické státostrany. Vyztuženým zákony, které explicitně nařizují čínským občanům, institucím a firmám, aby na požádání spolupracovali s čínskými výzvědnými službami.
A nelze si představit, že by totalitní režim zprostil této povinnosti firmu Huawei, tedy největšího světového výrobce komunikačních technologií.
Není také asi náhodou, že ostražitost vůči Huawei je hodně patrná i v zemích postkomunistického regionu. Ovšem s výjimkou orbánovského Maďarska, které nevidí žádná rizika v úzké spolupráci s Huawei ani s dalšími čínskými průmyslovými monstry.
Což ostatně může být i povzbuzením pro českou pobočku Huawei v její neutuchající snaze pronikat do Hospodářské komory a dalších podnikatelských organizací.
V naději, že po příštích sněmovních volbách se v Česku ujmou vlády politici, kteří právě v Orbánově verzi autokratického vládnutí spatřují velkou inspiraci.
Autor je publicista
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.