Jiří Leschtina: Proč dal Okamura košem Babišovi? Čistě z pudu sebezáchovy

22. leden 2023

Po kratším váhání odepřelo vedení SPD přímou podporu Andreji Babišovi do druhého kola prezidentské volby. A učinilo tak dost průhledným alibistickým manévrem.

Šéf strany Tomio Okamura sice vyzval příznivce, aby nevolili Petra Pavla, ale pak už je jen odkázal na postoj svého poraženého kandidáta Jaroslava Bašty. Ten se nechal slyšet, že ve finále prezidentského plebiscitu vloží do volební urny prázdnou obálku.

Čtěte také

Proč ale Okamura tímto způsobem ponouká své voliče k bojkotu voleb? Navzdory tomu, že v prvním kole víc jak padesát procent přívrženců SPD upustilo od jakéhokoliv taktizování a rovnou hlasovalo pro Andreje Babiše.

Skutečnost, že šéf protivládní SPD neburcuje své voliče na podporu svého opozičního souputníka působí nelogicky i při pohledu do tábora Babišova soupeře. Na podporu kandidáta Petra Pavla se zde s nevídanou vervou a přímočarostí zapojili do jeho finální kampaně jak Danuše Nerudová, tak Pavel Fischer, kteří se dokázali povznést nad hořkost své porážky v prvním kole.

Jsme si příliš podobní

Důvody, proč Tomio Okamura ani jeho kandidát Bašta nemohou podpořit Babiše natož se objevit po jeho boku v zápase o konečné vítězství paradoxně tkví i v tom, že jako politici si jsou Babiš a Okamura podobni takřka ve všem.

Čtěte také

Oba jsou neomezenými vládci v antisystémových stranách vůdcovského typu, které si založili k prosazování vlastních mocenských i hmotných zájmů. Oba vyznávají populismus nejhrubšího zrna jako hlavní nástroj politiky. A není jim cizí ani autoritářský přístup k vládnutí, který dlouhou dobu úspěšně praktikuje v Maďarsku Viktor Orbán, k němuž se vehementně hlásí Babiš i Okamura.

A jelikož oba loví voliče i ve stejném rybníce, muselo být Okamurovi jasné, že prezidentský kandidát Babiš si nenechá uniknout nejen voliče SPD, ale vydá se i pro hlasy přívrženců „vlasteneckých iniciativ“ a dalších extremistických uskupení.

Pomoc Babišovi a konec SPD?

Tomio Okamura si přitom musí uvědomovat, že propůjčit Babišovi svůj zhruba desetiprocentní voličský potenciál, je hodně riskantní. A že by se mu také mohl vrátit třeba o polovinu menší. O ty příznivce, jimž se zalíbí volba mnohem silnějšího a vlivnějšího Babiše. Což už by znamenalo pro Okamuru a jeho hnutí ohrožení dosud jisté parlamentní existence.

Čtěte také

Koneckonců přebírání voličů jiných stran vždycky šlo politikovi Babišovi neméně dobře jako byznysmenovi Babišovi nepřátelské převzetí podniků. A Tomio Okamura si musí být vědom toho, že po vysátí voličů sociálních demokratů a komunistů Andrej Babiš obrací pozornost i na jeho hnutí, a to nejen kvůli aktuální hradní volbě.

Nynější odepření podpory prezidentské kandidatuře šéfa hnutí ANO tedy nejspíše bylo od Okamury projevem pudu sebezáchovy. Ať tak či onak těžko může doufat, že Babiš ve svém politickém kořistnictví ztratí zájem o voliče SPD. A že se je nepokusí dřív nebo později pohltit. 

Jiří Leschtina

Ať již jako zdánlivě nadstranický prezident, který bude z Hradu ovládat ANO coby skutečný majitel strany. Anebo jako vůdce opozice, shromažďující za sebou co nejrůznorodější voličstvo do příštích parlamentních voleb.

Autor je publicista

Spustit audio