Jiří Leschtina: Ministr Havlíček ve své oddanosti Babišovi nehledí nalevo ani napravo

11. červenec 2019
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO)
0:00
/
0:00

Tak trochu ve stínu koaliční krize, v níž přerostl spor o ministra kultury, dál graduje problém střetu zájmů premiéra Andreje Babiše.

Vyšlo najevo, že navzdory varovné analýze Evropské komise, podle níž Agrofert nemá nárok na dotace z veřejných rozpočtů, ministerstvo průmyslu dál vyplácí dotační peníze holdingu, který Babiš ne zrovna přesvědčivě odklidil do svěřenského fondu.

Proč ale ministr průmyslu a vicepremiér Karel Havlíček postupuje jinak než Státní zemědělský a intervenční fond, jenž pozastavil veškeré dotace, plynoucí zemědělským a potravinářským firmám Agrofertu? A také podnikům, vlastněným blízkými příbuznými ministra zemědělství Miroslava Tomana, který se podle Evropské komise rovněž ocitl ve střetu zájmů.

Ministr proti vlastnímu úřadu

Karel Havlíček, jehož Babiš před pouhými dvěma měsíci vyzdvihl do nejvyšších mocenských sfér, zatím jen dokola opakuje, že nemůže jednat jinak. Protože musí respektovat zákony a kdyby jeho ministerstvo přestalo posuzovat žádosti a vyplácet dotace Agrofertu, pak by riskoval soudní spory.

Spíš to ale vypadá, že právě vyplácením těchto dotací se ministr Havlíček vydává na riskantní cestu, na jejímž konci může nakráčet do pasti nezákonnosti.

Úředníci budou pod brutálním tlakem, aby dotace hájili do poslední kapky krve, tvrdí Prouza

Tomáš Prouza, prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) pozastavil proplacení dotací holdingu Agrofert i firmám, které patří příbuzným ministra zemědělství Miroslava Tomana (ČSSD). 

Jak totiž upozornil server Neovlivní, ministr Havlíček tak činí v rozporu s dokumentem vlastního úřadu, z něhož jasně plyne, že premiérovu holdingu měly být dotace pozastaveny. Podle tohoto nařízení totiž nelze dotace proplatit v případě podezření, že příjemce porušil podmínky a povinnosti, vyplývající z právních předpisů Evropské unie a České republiky. A to je přesně situace, v níž se ocitl Agrofert.

Podle zjištění kontrolorů Evropské komise, kteří se na rozdíl od české veřejnosti měli přístup k zakládacím listinám obou Babišových svěřenských fondů, zůstala vazba premiéra na Agrofert kromobyčejně silná.

Premiér může jmenovat a kdykoliv odvolat tři správce fondu. Jmenuje pětičlennou radu protektorů, bez nichž nemohou správci přijmout žádné zásadní rozhodnutí. Jedním z protektorů je i Babišova choť Monika, kterou může odvolat kdykoliv a bez udání důvodů. A v momentě, kdy některý z protektorů chybí, má Babiš v této radě jeden hlas.

Zarytý obránce premiéra

To všechno mění dřívější podezření v jistotu. Andrej Babiš má Agrofert pod dokonalou kontrolou a bez jeho souhlasu se neobejde vykonávání jakýchkoliv akciových práv včetně rozdělení zisku. Ač formálně od majetku oddělen, vládne Babiš hodlingu jako majitel, jímž nikdy být nepřestal.

Zdá se, že to pochopilo nejen vedení Státního zemědělského a a intervenčního fondu. Ale už i jinak Babišovi zcela loajální ministryně financí Alena Schillerová, která přestala posílat do Bruselu jakékoliv žádosti o dotace Agrofertu.

Jiří Leschtina

Havlíček se tak jeví jako zvlášť zarytý obránce premiéra, který nehledí napravo ani nalevo, jenom proto, že z něj Babiš mávnutím proutku udělal politickou celebritu. Ve své neochvějné oddanosti si zřejmě nepřipouští, že by se ho také jednou mohly ptát kompetentní orgány:

Jak jste, pane ministře dostál povinnosti řídit s péčí řádného hospodáře ministerstvo, jehož kontrolní pojistky jste ignoroval a nechal vyplatit dotace, odporující platným předpisům?

Autor je publicista

Spustit audio

Související