Jiří Leschtina: Lidovecké pošilhávání po kajutě ODS

24. leden 2020

Po lednovém sněmování Pirátů a ODS, kde šlo jen o potvrzení dosavadních stranických šéfů, můžeme na víkendovém sjezdu KDU-ČSL zažít přitažlivější představení: autentický a méně předvídatelný souboj o předsedu strany.

Výsledek střetu mezi Janem Bartoškem, Marianem Jurečkou a Tomášem Zdechovským může prozradit leccos o představě delegátů, jak řešit existenční dilema, před kterým strana stojí: Vyrazit do příštích sněmovních voleb samostatně, nebo v koalici?

Čtěte také

Odcházející předseda KDU-ČSL Marek Výborný, který se předsednictví vzdal po úmrtí manželky, jako host na kongresu ODS prohlásil: „Lidovci a občanští demokraté musí společně vyhrát volby. Jsme na jedné společné lodi české politiky a já se nebojím říct na jedné palubě či v jedné kajutě.“ To je nečekaně jasný vzkaz lidoveckému sjezdu.

Jak šéf poslaneckého klubu KDU-ČSL Jan Bartošek, tak europoslanec Tomáš Zdechovský už delší dobu dávají najevo, že pro ně je spolupráce s ODS nejbližší variantou. Z obou kandidátů má větší šanci Jan Bartošek, ačkoliv je (nebo právě proto) „okoukanou“ tváří a spolu s Marianem Jurečkou už před rokem svedli boj o šéfa strany s Markem Výborným.

Tomáš Zdechovský s mediálně dráždivými výroky o počtu homosexuálů v orgánech KDU nebo hlásáním ústavního práva občanů na platbu v hotovosti či na držení zbraně asi bude pro delegáty přece jen silné kafe. I když jeho slib, že se v případě zvolení šéfem strany vzdá pohádkově placené funkce europoslance, může ve sjezdovém dramatu zapůsobit.

Dost divokých experimentů

Proti oběma kandidátům se jasně vyhranil bývalý dlouholetý místopředseda strany Marian Jurečka.

Čtěte také

Možnou koalici s ODS označil za „planou naději“. A jakékoliv koaliční spojování podmínil změnou volebního zákona a odstraněním omezující klauzule pro koalice. Což je ovšem v současném parlamentu neprůchodné. Jurečka nám jen tak vzkazuje, že není příznivcem koalic.

Což není překvapivé u někdejšího místopředsedy, jenž byl jedním ze strůjců předvolební koalice lidovců s hnutím STAN před víc než dvěma lety. A kterou na poslední chvíli, když už byly vytištěny billboardy, lidovci rozbili. V obavách, že koalice nepřeskočí zvýšenou laťku deseti procent pro vstup koalic do Sněmovny.

Čtěte také

Trauma z rozpadu zprvu jistého spojenectví může zmařit i další koaliční dohady lidovců se Starosty. A vůbec už není představitelná koalice KDU-ČSL s TOP 09, kterou založil lidovecký zběh Miroslav Kalousek.

Bude zajímavé sledovat, jaký nastíní Jurečka delegátům plán na zvýšení preferencí. Jak chce dosáhnout povznesení strany do bezpečnějšího pásma alespoň devíti procent. Což je rekordní zisk KDU-ČSL ještě z doby Josefa Luxe.

Není totiž moc kde brát. O liberálnější voliče se lidovci přetahují se Starosty a TOP 09. Konzervativní voliče jim může vysávat ODS. A hlasy mladých lidí, kteří nikdy nebyli trumfem KDU-ČSL, přitahuje hlavně Pirátská strana.

Jiří Leschtina

Lidovcům zbyli hlavně starší voliči, kteří se deklarují jako katolíci. A delegáti lehce mohou dojít k přesvědčení, že není čas pouštět se do větších akcí. Že po dobrodružství se STAN a loňském zvolení neokoukaného Marka Výborného už bylo dost divokých experimentů. Otázkou ovšem zůstává, zda nejdivočejším experimentem lidovců by nakonec nebylo jejich samotné vykročení do voleb. 

Autor je publicista

Spustit audio