Jiří Leschtina: Kroužkovací trauma Pirátů a STAN opět na scéně

12. říjen 2023

Uplynuly dva roky od vyhlášení výsledků parlamentních voleb, při nichž Pirátská strana utrpěla šok po zjištění, že ve sněmovně bude mít pouhé čtyři poslance. A to z valné části kvůli kroužkování, k němuž své voliče v hojné míře vyzývali její koaliční partneři ze Starostů a nezávislých. A bez skrupulí tak porušovali koaliční smlouvu, zakazující přímé či nepřímé výzvy ke kroužkování.

Otřesení Piráti se nakonec dokázali s nadhledem a věcností vyhnout pasti ublíženosti. Od doby, co jasná většina Pirátů odhlasovala vstup do Fialova kabinetu, profesionálně spolupracují na vládní i parlamentní úrovni se svými partnery včetně Starostů. A ve víru osudových výzev, před nimiž stanula vláda po vpádu Rusů na Ukrajinu, přirozeně zmizela chuť dál rozpitvávat kroužkovací trauma.

Čtěte také

Teď ale poměrně razantně prolomil mlčení šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Jak informoval Deník N, nejenže Michálek vrátil do hry po volbách zpracovanou analýzu, podle níž STAN Piráty v kampani podvedl. Ale také na uzavřené části pirátského fóra dal kampaň Starostů do souvislosti s kauzou Dozimetr, když psal o možném „černém financování“ či „nelegální kampani“, které měli Starostové použít k překroužkování Pirátů.

To jsou vážná obvinění, jež může potvrdit nebo vyvrátit jen probíhající policejní vyšetřování kauzy Dozimetr. Ale pokud s nimi bez důkazů vyrukoval Michálek, pak se pohybuje spíš v poloze z prstu vycucaného nařčení, k nimž se Piráti běžně neuchylují.

Pod osmi procenty

Snad proto část pirátského vedení mluvila o Michálkově vyjádřeních jako o sólo akci. Nedávno přitom proběhlo koaliční jednání Pirátů a STAN a den poté Michálek na dotazy novinářů ve sněmovně sdělil, že spolupráce v koalici PirSTAN pokračuje, vztahy zůstávají pracovní a profesionální.

Čtěte také

Obnovený klid zbraní ale neznamená, že se kroužkovací trauma vypařilo. Může kdykoliv vyvřít například s blížícími se eurovolbami. A to tím spíše, že vedení Starostů nikdy neuznalo, že jejich hnutí výzvami ke kroužkování porušilo koaliční smlouvu a poškodilo Piráty.

Což dál působí jako přezíravá nabubřelost poté, co se před volbami i po nich objevily v médiích informace, jak členové hnutí STAN sdílejí na sociálních sítích přefocené volební lístky se zakroužkovanými kandidáty svého hnutí.

A hlavně když ke kroužkování svých lidí veřejně vyzývaly vlivné špičky STAN včetně řady starostů a senátorů. Neblahou roli sehrál i předseda hnutí Rakušan, když v den voleb na Facebooku osobně podpořil svou asistentku, jež se pak díky kroužkování vyhoupla z nevolitelného místa do Sněmovny.

Jiří Leschtina

Po tom všem není pochyb, že koalice PirSTAN, která začínala souzněním Bartoše a Rakušana, jež spojovalo mnohem víc, než poslech stejných kapel, je dávno mrtvým útvarem. A obě strany už kráčejí po vlastních cestách vstříc neznámým osudům.

Volební podpora Starostů a nezávislých se už od konce minulého roku potácí i kvůli aféře Dozimetr pod osmi procenty. Poslední výzkum agentury STEM už jim přisoudil i pokles do pásma pětiprocentního ohrožení. Tváří tvář nevyzpytatelné budoucnosti má ovšem hnutí STAN jednu jistotu. Do předvolební koalice už s ním nikdo nepůjde.

Autor je publicista

Spustit audio