Jiří Leschtina: Jurečka tlačí Hladíka do vlády. Vítejte zpět v časech nejpokleslejší politiky

25. listopad 2022

Šéf lidovců Marian Jurečka oznámil, že požádá premiéra, aby prezidentovi navrhl jmenování Petra Hladíka ministrem životního prostředí. Jurečka tak hodlá pokračovat v nominačním procesu, který zmrazila před měsícem  razie policie, vyšetřující korupční kauzu kolem přidělování bytů v Brně.

Policisté při ní prohledali Hladíkovi (tehdy ještě náměstkovi brněnské primátorky) kancelář, zabavili mu počítač, mobil i diář a předvolali ho na policii k podání vysvětlení.

Čtěte také

To vše proto, že podle informací uniklých z dokumentů Národní centrály proti organizovanému zločinu policie Hladíka podezírá, že byl jedním z politiků, kteří zločinecké skupině řízené obviněným podnikatelem Michalem Horkým pomáhali v zastupitelstvech prosadit podvodné privatizace městských domů.

Marian Jurečka ale trvá na Hladíkově kandidatuře s tím, že se ani po několika týdnech neobjevily závažné skutečnosti, které by nasvědčovaly Hladíkově hlubšímu zapletení do případu. „Teď nemám žádné informace, které by směřovaly k tomu, že by mělo dojít k nějakému rozšíření obviněných osob a že by se to mohlo týkat Petra Hladíka,“ sdělil Jurečka webu Seznam Zprávy.

Politická kultura

Čtěte také

Co ale tím chce lidovecký předák říct? Přece žádné informace od policie o tom, zda probíhá vyšetřování tím či oním směrem, mít nesmí. Z čeho potom čerpá jistotu, že okruh obviněných nebude rozšiřován a že ještě nemůže být Hladík obviněn?

Podle Jurečky Hladík vysvětlil všechny pochybnosti. Pokud ale Hladíkovo vysvětlení stačilo vedení lidovců, nikde není psáno, že stačilo i policejním vyšetřovatelům a že exnáměstek už není v hledáčku policie.

Jde zejména o to, jak Petr Hladík vysvětluje své kontakty s obviněným podnikatelem Michalem Horkým. Hladík nejprve tvrdil, že ho zná z fotbalu. Pak ale musel připustit, že Horký, když už ho odposlouchávala policie, byl u něj v kanceláři, kde řešili privatizaci domu v Čelakovského ulici. Což byl jeden z domů, o které měl podle policie podvodně usilovat Horký se svým zločineckým gangem.

Čtěte také

Detektivové se jistě zajímali také o to, proč Hladík potom na dvou schůzkách v kanceláři náměstka primátorky Jiřího Olivy, zodpovědného za bytovou oblast, naléhal na starostu brněnské části Židenice, aby dům v Čelakovské výhodně prodali nájemníkům, mezi nimiž byla i Horkého manželka.

Samozřejmě je možné, že nakonec nebude Petr Hladík vyšetřován ani obviněn. Tak jako nebyl vyšetřován ani obviněn Petr Gazdík, když po vypuknutí kauzy Dozimetr rezignoval na funkci ministra školství kvůli svým stykům s hlavou zločineckého gangu Michalem Redlem.

Jiří Leschtina

Gazdík k demisi tehdy řekl, že „chtěl zvýšit politickou kulturu“. Což ocenil i premiér Fiala s tím, že to bylo „čestné řešení, na něž jsme poslední léta nebyli ve vysoké politice zvyklí“.

O to absurdněji působí Jurečkovo úsilí tlačit Hladíka do vlády s tím, že přece není vyšetřován ani obviněn. Pokud se mu to podaří, bude to návrat k pokleslé politice, kterou tak dobře známe. A vzkaz, že politická kultura už zase lká kdesi v podzemí Strakovy akademie.

Autor je publicista

Spustit audio