Jiří Leschtina: Havlíčkovy tajnosnubné seance s odpůrci
Na první pohled to vypadá, že místopředseda ANO Karel Havlíček se v propukajícím volebním klání nebrání ani inspiraci svým konkurentem Vítem Rakušanem a jeho loňskými debatami Bez cenzury. Tak jako šéf STAN vyrážel do hospod v nepřátelsky laděných regionech na severozápadě země, tak nyní Havlíček pořádá setkání se svými odpůrci v Praze a okolí. Tím ale veškerá podobnost s Rakušanovými spanilými jízdami končí.
Rakušan pořádal veřejné mítinky, nabité emocemi, kam mu naštvaní lidé z ulice mohli přijít vynadat a zhusta tak činili. Nejvypjatější momenty sdílel STAN na sociálních sítích v nikoli neúspěšné snaze upevnit a mobilizovat voličskou základnu. Vždyť po této šňůře se preference STAN vydaly vzhůru od burcujících šesti procent k nynější dvouciferné podpoře.
Čtěte také
Havlíčkova setkávání s odpůrci jsou ale z jiného těsta. Odehrávají se za zavřenými dveřmi restaurací za účasti zhruba dvaceti až třiceti lidí. Z akce se nesmí pořizovat žádný záznam, žádné video nebo fotografie. Účastníky Havlíčkovi vybírá najatá agentura. To spíš připomíná pečlivě zinscenovaná sezení s vybraným komparsem a s někdy až konspiračními prvky.
Tím spíš, že jediné, co pronikne na veřejnost, je pár snímků pečlivě vybraných marketéry. A k tomu Havlíčkovy sugestivní interpretace, kdy si v tweetu například pochvaluje, že „lidé i zde mají jasno, jak marná je tato vláda a těší se na změnu“.
V roli zaslepence
Zřejmě se nemýlí ředitel analytického útvaru STEM Martin Buchtík, když pro Seznam Zprávy upozorňuje, že pro Havlíčka tyto akce mohou být i jakýmsi samoučením. „Před skutečnou kampaní se chce naučit, jak komunikovat s lidmi na nepřátelském území, kterým Praha pro ANO bezpochyby je,“ domnívá se sociolog. Proč se ale Havlíček na rozdíl od Rakušana vydal v tomhle poznávání tak tajnosnubnou cestou?
Čtěte také
Určitě nepřipadá v úvahu, že zrovna pražští voliči vládní koalice by se neptali Havlíčka na prezidenta Trumpa, který vyvádí z mezinárodní izolace válečného zločince Putina a nahlodává euroatlantickou vazbu. A že by nepřicházela na přetřes nutnost zvýšení výdajů na obranu či podstatné znásobení pomoci Ukrajině.
Jde o zásadní otázky národního zájmu, nad nimiž ve většině evropských demokracií od Velké Británie přes Německo, severské státy, baltské země až po Polsko panuje základní shoda mezi vládami a opozicí.
Přesně těmhle otázkám ale Havlíček zřejmě nechce čelit veřejně a tváří tvář odpůrcům hnutí ANO, které Andrej Babiš žene v oblasti geopolitické bezpečnosti do nesmlouvavé konfrontace s vládou. Čímž své ANO staví do role jakéhosi zaslepence, který nevnímá, co se kolem něj děje.
A pokud v minulých dnech Andrej Babiš ve sněmovně přece jen připustil zvyšování obranných výdajů na tři procenta HDP? Dál zůstává otázkou, zda nejde jen o taktický náznak vstřícnosti, jenž bude rychle smeten vichrem volební kampaně.
Do ní totiž ANO vstupuje jako nepředvídatelná formace, u níž nevíme, kam v případě vítězství hodlá zakormidlovat Česko. A do téhle neprůhlednosti příznačně zapadají i Havlíčkova utajovaná sezení s jeho odpůrci.
Autor je publicista
Nejposlouchanější
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka