Jiří Leschtina: Brány Wimbledonu nezavřel Rusům svobodný svět. Ale diktátor

30. duben 2022

V minulých dnech vzbudilo nemalý rozruch rozhodnutí organizátorů tenisového turnaje ve Wimbledonu vyloučit z letošního ročníku ruské tenisty a tenistky, včetně světové dvojky Daniila Medveděva. Například první tenista světového žebříčku Novak Djokovič označil zákaz účasti Rusů ve Wimbledonu za šílený a protestoval proti míchání politiky se sportem.

Hodně kriticky se proti verdiktu vlastníků Wimbledonu vyjádřila i někdejší česká exulantka a devítinásobná vítězka wimbledonské dvouhry v barvách USA Martina Navrátilová. „Takové vyloučení vzhledem k tomu, že ti hráči nenesou žádnou vinu, není řešení. Tenis je demokratický sport. Je těžké vidět, když to politika ničí. Soucítím s ukrajinskými hráči a ukrajinským lidem – je hrozné, co se tam děje –, ale myslím si, že tohle je víc, než bylo nutné,“ řekla Navrátilová.

Čtěte také

Co se to ale teď do sportu míchá a ničí ho? Je to Putinovo válečné běsnění na Ukrajině. To už ale těžko nazývat politikou. Zato šílenstvím ano.

A je také zřejmé, že za šílenství zatím nikdo neoznačoval rozhodnutí sportovních svazů vyloučit ruské reprezentační týmy z mistrovství světa v dalších sportech, ve fotbale, hokeji nebo v plavání. Tváří v tvář putinovskému zlu, neznajícímu hranic v ničení a vraždění, byla nepřijatelná už jen představa, že na šampionátech by na počest úspěchu sportovních týmů z Ruska zněla jejich národní hymna.

Chci žádat o mír ve světě

Proč by ale potom měly být přehnané sankce zrovna v případě ruských tenistů? Jistě má pravdu Martina Navrátilová, že oni nenesou vinu za agresi Ruska na Ukrajině. Jenže je to ruský despotický režim, kdo si přivlastňuje úspěchy vrcholných ruských sportovců a využívá jejich účast v mezinárodních soutěžích pro vlastní propagandu. Úplně stejně jako to dělal komunistický Sovětský svaz.

Čtěte také

Je ale také fakt, že to byla právě ruská tenisová esa Andrej Rubljov a Daniil Medveděv, kteří se vyslovili proti válce hned po jejím začátku. Způsobem ovšem nadmíru decentním. Rubljov napsal na sklo televizní kamery vzkaz „Ne válce“. A Medveděv? Ten ve svém prohlášení uvedl: „Chci žádat o mír ve světě, o mír mezi zeměmi.“

Jaký ale mají smysl takováto vágní zvolání bez jasného označení Putina jako původce války a válečného zločince, odpovědného za masové vyvražďování civilistů a srovnávání měst se zemí?

Samozřejmě je na místě i jistá zdrženlivost při kritice opatrnictví sportovců, kteří žijí v zemi, již Putin už zcela proměnil v nejtvrdší diktaturu. A kde za označení Ruska jako válečného agresora hrozí až patnáct let vězení.

Jiří Leschtina

Pokud ale ruští vrcholoví sportovci jako Daniil Medveděv žádají od svobodného světa pochopení, že v podmínkách totalitního režimu od nich nemůžeme čekat víc, než co udělali, pak by ale bylo na místě i jisté pochopení z jejich strany. Především pro to, že na vrcholných mezinárodních soutěžích teď nejsou vítáni. A že to není v první řadě svobodný svět, kdo zavřel bránu Rusům na mezinárodní šampionáty včetně nejslavnějšího tenisového turnaje světa. Ale moskevský diktátor.

Autor je publicista

Spustit audio