Jiří Dienstbier: Zatím více útoků než uprchlíci dělají naši vlastní extremisté

25. duben 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Dienstbier (ČSSD)

Narůstající projevy extremismu, které se projevily tento víkend útoky vandalů nebo také spory ohledně policejních zásahů při návštěvě čínské prezidenta. Témata pro ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera.

„Je zvláštní, že proti kampani proti nenávisti tady vidíme nenávistné útoky. Svědčí to o tom, že je napětí ve společnosti a že nám tady narůstá extremismus. Tím nechci tvrdit, že mu podléhá většinová společnost jako celek, nicméně vidíme, že tento fenomén sílí,“ říká ministr pro lidská práva, rovné příležitosti a legislativu Jiří Dienstbier z ČSSD k vandalismu spáchanému proti kavárnám a spolkům zapojených do kampaně HateFree.

„Věnujeme se celé řadě bezpečnostních otázek a myslím si, že je potřeba se zaměřit i na tento typ extremismu, protože v současné době nevidím větší bezpečnostní riziko v České republice nebo větší potenciální ohrožení pro demokracii i společnost,“ uvádí Dienstbier a dále odpovídá na otázku Michaela Rozsypala, zda jsou takové činy větším rizikem, než je příchod několika tisíců běženců.


Nebyly tady zaznamenány žádné bezpečnostní incidenty ze strany migrantů. Zatím bohužel mnohem více nebezpečných útoků vidíme od našich vlastních extremistů. Jiří Dienstbier (ČSSD)

Další část Interview Plus se týká uprchlíků, kteří byli do České republiky přijati na základě projektu Generace 21. Neudělala vláda chybu, když se spoléhala na nadaci Generace 21?

„Ti lidé, kteří přicházeli, tak u nich byly provedeny bezpečnostní prověrky. Asi díky nezkušenosti té nadace Generace 21 tam došlo k těm problémům,“ myslí si Dienstbier a dodává, že jsou další procesy méně věrohodné. „Ta důvěra je zjevně podlomena od samého začátku, protože přijímání uprchlíků rozhodně nemá většinovou podporu ve společnosti. Je to dáno strachem ve společnosti.“

Návštěva čínského prezidenta v Praze: kritici mluví o porušení ústavních práv občanů na shromažďování a svobody projevu. Skupina senátorů chce dát stížnost k Ústavnímu soudu a dosáhnout změny zákona. Jaký je váš názor?

„Považuji za velmi nešťastné, pokud někde jsou strhávány tibetské vlajky. A to není otázka toho, jaký já mám názor. Pokud si někdo přes rameno přehodí tibetskou vlajku a dává tím najevo svůj názor, tak si myslím, že na to má plné právo,“ odpovídá Dienstbier v souvislosti s nedávnými zásahy policie.

Více si poslechněte v záznamu celého pořadu Interview Plus.

autoři: mro , bar
Spustit audio