Jiří Berounský: TOP 09 s novým předsedou

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 03020565.jpeg

Všeobecně se má za to, že vytvoření politické strany TOP 09 bylo geniálním činem Miroslava Kalouska.

Jako výkladní skříň se učiní předseda, jímž je populární šlechtic. Schopný organizátor a manipulátor, se skromností jemu vlastní, bude stranu ve skutečnosti jako její místopředseda řídit.

Strana skutečně vznikla, byla atraktivní pro pravicové voliče, nejen protože nebyla ušpiněna žádnými skandály, ale i proto, že měla ve svém čele toho šlechtice. Na pravici se tak stala vydatnou sokyní kdysi mocné ODS, s níž měla vcelku shodné, nebo podobné preference.

Jenže všichni stárneme, stárne i šlechtic a tak se uskutečněný geniální projekt po několikaletém fungování stal minulostí. Karel Schwarzenberg na jednání výkonného výboru strany v Českém Krumlově pátého října ohlásil, že končí jako předseda.

Čtěte také

O post šéfa opoziční pravicové strany se bude na listopadovém volebním sněmu ucházet Miroslav Kalousek a není důvodu se domnívat, že nebude zvolen.

Co to bude znamenat? Bude to znamenat pravděpodobně značný úbytek volebních hlasů pro TOP 09, které asi přejdou k ODS. Za prvé: mnohým voličům bylo opravdu příjemné – zejména po čtyřiceti letech komunistických pohlavárů, neznajících jemné mravy – ono šlechtické chování předsedy včetně jeho motýlků a líbání ruky ženám, i když předseda měl jistě i ducha, vtip a vlastní názory.

Miroslav Kalousek

Nebyl však nijak oslnivě statečný, o čemž svědčí zejména jeho nulové bránění společných evropských hodnot a Evropské unie ve vládě euroskeptického Petra Nečase, jenž svou euroskeptičnost dával spektakulárně najevo.

Za druhé: Kalousek je jistě schopný a inteligentní politik, jenže je nejen schopný, ale všeho schopný. Jen si vzpomeňme. Byl předsedou KDU-ČSL a na předsednictví rezignoval v roce 2006, když v období všemožných hysterických snah o vytvoření nové vlády po volbách, byl pro vládu sociálních demokratů a lidovců pod agilním Paroubkem za podpory komunistů.

Čtěte také

Jemu podřízení lidovci však byli proti oné podpoře komunistů a výsledkem byla rezignace předsedy Kalouska i jeho tří místopředsedů.

O ještě horší reputaci však píší Lidové noviny. Za Kalouskova finančního ministrování, "jsme se stali zemí s největším množstvím hracích automatů v Evropě a extrémně volným ringem pro exekutory."

To je druhý důvod, proč asi posílí ODS na úkor TOP 09, i když se Karel Schwarzenberg chystá kandidovat na volebního lídra v Praze.

Další komentáře z dnešních Názorů a argumentů si můžete poslechnout v našem audioarchivu.