Jiří Berounský: Rozpadne se zamýšlená koalice KDU-ČSL a STAN?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Jiří Berounský

Lidovci a Starostové. To jsou dvě strany, o jejichž vzájemný vztah půjde o volbách. Ony silácké řeči předsedy lidovců Bělobrádka o jakési třetí síle, která vznikne koalicí těchto stran a bude hýbat politikou tohoto státu, vzaly časem jaksi za své.

I když onen devastující vliv nestranického hnutí ANO na tradiční subjekty se projevuje více ztrátou popularity a voličů u ideologicky vyhraněnějších stran pravice i levice. To je ostatně světový trend, který se projevuje v různém vydání na všech kontinentech. Tradiční strany zklamaly, tak volte nás, my to těm stranám ukážeme.

A lidi ta hnutí volí, protože kromě zasvěcených politiků-profesionálů má pojem strana a stranictví, zejména u nás, stále jakýsi pejorativní přídech. A přibývá k tomu jakýsi nový pejorativní přídech, protože tradiční strany – i když ne vždy svou vinou – nedokázaly vyřešit moderní problémy společnosti.

Podle posledního průzkumu agentury Focus je převaha hnutí ANO nad oněmi tradičními stranami zhruba dvojnásobná, u agentury TNS Kantar potom ještě vyšší. Málokdo si ovšem uvědomuje, kdo může za poklidné politické situace zakládat jakékoli hnutí – i když je to teoreticky možné - a jaké finanční prostředky jsou k tomu zapotřebí, o jejichž nabytí se takřka nikdo nezajímá.

Dělný, nekonfrontační subjekt

Petr Gazdík a Pavel Bělobrádek

Dnes už totiž vůbec nejde o třetí sílu, ale o to, aby se zmíněná koalice lidovců a Starostů vůbec dostala po volbách do Poslanecké sněmovny.

Připomeňme si, že koalice dvou stran musí získat dvakrát pět procent hlasů, čili procent deset. A zmíněná koalice, která by jistě znamenala výraznou středovou sílu, nezískala nikdy u žádné průzkumné agentury, ať součtem procent oněch dvou jednotlivých stran, nebo společně jako koalice, oněch kýžených 10 procent.

Nabízí se proto řešení, které fungovalo u společného projektu TOP 09 a Starostů, aby totiž kandidáti Starostů byli prostě umisťováni na kandidátkách lidovců, aniž by se jednalo o koalici. Jenže je tady možný, i když – jak píší Lidové noviny – nepravděpodobný právní problém tak zvané skryté koalice.

Ten neexistoval u spojení TOP 09 a Starostů, neboť topka získávala více než 10 procent, takže vlastně splňovala i formálně množství procent pro dva subjekty. Jak však praví ústavní právník z Univerzity Karlovy Arnošt Gerloch, "s pojmem skrytá koalice se moc nepracuje, protože máme poměrně liberální systém".

Přijít o lidovce v Poslanecké sněmovně by bylo jistě škoda, neboť – ať jsou, jací jsou - představují za Bělobrádkova vedení dělný, nekonfrontační subjekt, o který by sněmovna neměla být ochuzena.