Jiří Berounský: Domobrana extremistů?

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ochránit nás před uprchlíky chce krajně pravicová Národní demokracie, jejímž celostátním lídrem je známý Adam Benjamin Bartoš

Není to tak úplně nový jev. Vzpomínáte na děčínský Tyršův prapor? Ten se také chtěl ozbrojovat. Jenže tehdy se jednalo o údajně nutnou ochranu občanů před Romy, kdežto dnes se jedná o údajně nutnou, nebo v případě nutnosti ochranu občanů před islámskými uprchlíky.

Ochránit nás před nimi chce – jak tvrdí Lidové noviny – krajně pravicová Národní demokracie, jejímž celostátním lídrem je známý Adam Benjamin Bartoš.

Vznikající, nebo údajně vznikající pražskou jednotku Defenso Patriam – Bráním vlast vede přednášející z České zemědělské univerzity David Buchtela.

Jenže smůla! Pojem domobrany prý český právní řád nezná. A domnívám se, že je tomu tak v drtivé většině evropských demokratických států.

Všeobecně známými ozbrojenými složkami u nás jsou jenom policie nebo Armáda České republiky. To jen strany v totalitních režimech měly své ozbrojené složky.

Čtěte také

Jistě si ještě všichni vzpomeneme na nechvalně známou „ozbrojenou pěst dělnické třídy“ – komunistické Lidové milice, za jejichž vyzbrojování byli mnozí tehdejší straničtí funkcionáři dodatečně popotahováni českými soudy.

Takže uvidíme, jak se zachová ministerstvo vnitra, dojde-li k žádosti o legalizaci domobrany Národní demokracie.

Studené počasí a neklidné moře sice teď počty uprchlíků snižují, ale i tak jich jen minulý měsíc odešlo z Turecka do Evropy 125 tisíc

Úkoly domobrany jsou nemalé. Cituji dle téhož listu jeden z požadavků extremistů: „Pokud v důsledku vetřelecké imigrační vlny dojde ke zhoršení bezpečnostní situace, budou domobranci požadovat, aby byli vyzbrojeni poloautomatickými a automatickými střelnými zbraněmi na účet státu.“

Co to znamená „zhoršení bezpečnostní situace“, dokument neříká. Ani to, jaká by měla být spolupráce s policií a s armádou. Víme jen, že se zakládáním domobrany pomáhá skupina Českoslovenští vojáci v záloze.

Zmíněný David Buchtela je předsedou Národní demokracie v Praze 4 a nezanedbává ani materiální stránku věci. Nabízí totiž i možnost zakoupení uniformy. Ta sestává z blůzy, kalhot, baretu a nášivek a přijde prý asi na 1800 korun.

Na webu ovšem dává vědět, že pražská domobrana působí nejen v hlavním městě, ale i v jeho okolí. Domobranci však myslí na celý stát.

V polovině října se prý jeden z členů vypravil na naši jižní hranici, aby zjistil, jak jsou hlídány naše hraniční přechody. Prý mizerně, takže, „vetřelci mohou vstupovat do naší země, jak chtějí“.

Jenže vztah k „vetřelcům“ určuje vláda této země a ta rozhoduje o tom, jak se k nim budeme oficiálně chovat. Ne domobrany.

Další komentáře z dnešních Názorů a argumentů si můžete poslechnout v našem audioarchivu.