Jiné národy nejsou chytřejší než Češi, jen umí spolupracovat, vyzdvihuje expert na AI Tomáš Mikolov

16. květen 2021

Expert na umělou inteligenci a rodák ze Šumperka Tomáš Mikolov ve svých 39 letech pracoval pro Google, Facebook i Microsoft. Po osmi letech za oceánem se vrací bádat zpět do Česka. „Když po počítačích něco chceme, tak s nimi musíme komunikovat. Zatím to děláme programátorsky, po jednotlivých příkazech. Ale je to matematické, formalizované a kostrbaté,“ popisuje vědec ve Studiu Leonardo stávající praxi lidského kontaktu s počítači.

Podle Mikolova, bude-li pokračovat výzkum dále, bude možné komunikovat se stroji přirozeněji a stále víc jako s člověkem. „Tedy počítač bude schopen sám řešit komplexní úlohy i na základě laických a jednoduchý vstupů pod od běžných uživatelů.“

Čtěte také

„Samostatně myslící počítače jsou ale pořád stále ještě science-fiction. Nikdo, koho znám, vůbec netuší, jak toto vyřešit. Je to vědecký problém, na kterém navíc dělá mnohem méně vědců, než si laická veřejnost myslí,“ říká.

Přesto tu jsou ti, kteří před riziky umělé inteligence bijí na poplach. „Máme tu strašící pseudoexperty na AI, kteří varují, jak je umělá inteligence velmi pokročilá, ale to není pravda. Tu kterou máme, jsou jen opravdu statistické metody. Vlastní strojové myšlení či úvaha neexistuje.“

Lidé jsou všude stejní

Tomáš Mikolov zásadně zdokonalil počítačové překladače a za svůj výzkum umělé inteligence získal vědeckou cenu Neuron.

Čtěte také

„Jedna z hlavních věcí, které jsem v zahraničí zjistil, je, že lidé jsou všude víceméně stejní. Dřív jsem měl dojem, že ve světě je vše velké, my jsme malá země a nic jsme nedokázali. Ale všude jsou chytří i hloupí lidé a svět je víceméně stejný,“ soudí vědec.

Jako problematické vnímá české přesvědčení, že jako národ toho mnoho nedokážeme. „Ale jako Češi nechápeme to, že některé národy vynikají nad ostatní ne tím, že by byly nějak geneticky nadřazení nebo měly úžasné nápady. Ale tím, že si vědci mezi sebou pomáhají.“

„Tedy vytvoří kulturu, která mi popravdě nebyla moc sympatická v tom, že když chcete sehnat práci v některém týmu, tak musíte mít určitou národnost. Bylo tam až neférové pomáhání si mezi lidmi ze stejných univerzit. To jsem tady v Česku nikde nezaznamenal.“

Jako Češi nechápeme, že některé národy vynikají nad ostatní ne tím, že by byly geneticky nadřazení. Ale tím, že si vědci pomáhají.
Tomáš Mikolov

Expert na umělou inteligenci soudí, že jako národ máme nižší sebevědomí a shazujeme se sami navzájem.

„Když vycestujete, tak ale zjistíte, že ostatní nejsou o tolik chytřejší než my, ale spíš dokážou efektivněji spolupracovat, pochválit se navzájem a díky své kooperaci dosáhnout lepšího postavení i ve vědě, než kdyby pracovali jako jednotlivci. Což je bohužel často případ Čechů.“

Návrat mezi vědce

Mikolov ve Studiu Leonardo vysvětluje důvod, proč se po letech působení v zahraničí vrátil do Čech:

Čtěte také

„Moje motivace nakonec nebyla postavena stejně jako ta mých kolegů. Nechtěl jsem jen aplikovat to, co už známe, na konkrétní produkty firmy, u které jsem zrovna pracoval. Ale chtěl jsem objevovat nové věci.“

„Proto jsem také považoval návrat do akademické sféry za zajímavý. Ale v korporacích jsem měl opravdu skvělé podmínky, takže se odcházelo docela těžko a trvalo mi to déle, než jsem čekal,“ přiznává Tomáš Mikolov, který svůj nový český tým vybudoval v Institutu informatiky, robotiky a kybernetiky.

Jak zasáhne umělá inteligence do našich životů a jak změní například oblast školství? Poslechněte si celé Studio Leonardo.

Spustit audio

Související