Jihem Evropy se šíří turistofobie. Vyhlášené destinace si stěžují na Airbnb i eurovíkendy

Zatímco na Evropu udeřila vlna veder s názvem Lucifer, v nejpopulárnějších turistických destinacích se nálada dostala na bod varu. Místní jsou frustrovaní a Světová organizace cestovního ruchu vyzývá úřady, aby hledaly způsob, jak „turistofobii“ čelit, píše britský deník Guardian.

Ohniskem protestů se stalo Španělsko, kam loni přijelo rekordních 75,6 milionu turistů, včetně 17,8 milionu Britů. Napětí už několik let sílí hlavně v Barceloně. Důvodem je nekontrolovaný příliv návštěvníků a dopad služeb jako je Airbnb na místní trh s nemovitostmi. Mladí levicoví radikálové v červenci natočili, jak rozřezávají pneumatiky turistického autobusu a bicyklů k pronajmutí.

V Benátkách, které mají 55 tisíc obyvatel a kam ročně přijede 20 milionů turistů, v červenci pochodovaly městem na protest asi dva tisíce místních. Vadí jim rostoucí ceny bydlení a také obří výletní lodě, které znečišťují citlivé životní prostředí historického města.

Turisté pod kontrolou

Generální tajemník Světové organizace cestovního ruchu Talíb Rifáí Guardianu řekl, že vzestup negativních nálad vůči zahraničním návštěvníkům je „velice vážná věc, kterou je třeba naléhavě řešit“. Turismus podle něj může být pro uchování charakteru místa, konzervaci památek i místní komunitu blahodárný, ale musí se správně regulovat.

Čtěte také

Světová organizace cestovního ruchu doporučuje řadu ověřených metod, jak usměrňovat davy v oblíbených destinacích – například radit turistům, aby se vydávali i mimo hlavní památky, nabízet jim různorodé aktivity, prodloužit sezonu, a především reagovat na potřeby místních obyvatel. „Řešením není jednoduše příliv turistů zablokovat,“ zdůraznila organizace.

Například Barcelona letos podle Guardianu vytáhla proti neoficiálním turistickým pronájmům, například přes server Airbnb. Radnice zdvojnásobila počet inspektorů, kteří chodí nemovitosti kontrolovat. Z asi šestnácti tisíc pronajímatelů nemělo přibližně sedm tisíc licenci.

Davy turistů v Benátkách

Eurovíkendy v malých městech

Analytik Duncan McCann z think tanku New Economics Foundation vidí za nynějším napětím více příčin. Jednak je to vzestup služby Airbnb, dále rostoucí počty turistů vyhledávajících krátké městské „eurovíkendy“, a nakonec i velká popularita obřích výletních lodí.

Všichni se hrnou do center měst a zkoumání vzdálenějších míst je nezajímá. K tomu se přidala hrozba terorismu v severní Africe, takže většina lidí zamířila do jižní Evropy.

„Většina městských center stojí na středověkém půdorysu a má křivolaké těsné uličky. Když se v nich objeví zástupy turistů, snadno vznikne dojem, že města se zmocnili novodobí nájezdníci,“ říká McCann. Tyto pocity se pak mísí s nynější skepsí typickou pro Evropany. Lidé mají dojem, že pro ně vlády nic nedělají, že ekonomika nefunguje a oni jsou vydaní na pospas ekonomicky silnějším turistům.

„Těch určitě přibylo, ale nejsem si jistý, že během posledních pěti let nastal tak velký nárůst, aby tomu odpovídala nynější vzrušená nálada. Spíše jde opravdu o to, že politici a samosprávy přestaly dbát o lidi. A ti se proto bouří. Pokud se s tím něco neudělá, protesty jen tak nezmizí,“ řekl Guardianu závěrem analytik Duncan McCann.

autor: rma
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.