Jídlo, které by usmrtilo i medvěda. Na polní stravu si česká armáda stěžuje dlouho

3. srpen 2015

Nekvalitní konzervy s minimem masa a plné kuřecího separátu. Tak vypadá polní strava stovek českých vojáků. Na kvalitu si dlouhodobě stěžují. Odmítají konzervy jíst a raději si vozí jídlo z domu.

Podle vojáků se některé konzervy jíst ani nedají. Ty, které má Český rozhlas k dispozici, obsahují méně masa, než konzervy pro psy. Profesionálním vojákům se nelíbí, že na nich armáda šetří. Po našem upozornění se problémem začal zabývat generální štáb. A nutriční specialisté, ti jen nechápavě kroutí hlavou.

„Kalorickou hodnotu to nějakou splňuje, ale co se týče výživového hlediska, tak tam se nedá mluvit o výživě, to nesplňuje vůbec nic,“ hodnotí konzervy, které jsme dostali od vojáků nezávislá nutriční specialistka Gabriela Tomanová.

„Třeba guláš, který naši vojáci dostávají, je složen z drůbežího strojově odděleného masa, tedy z kůží a ze zbytků. Čočka s klobásou je složená ze sóji, drůbežího strojově odděleného masa a nějakých kůží, to taky nepřipadá v úvahu. Voják z toho nemůže vyžít.“

Raději vozit jídlo z domova

U některých konzerv jsou podle Gabriely Tomanové alarmující dávky soli. „Guláš splňuje denní doporučenou dávku soli v jedné konzervě. Což by znamenalo, že voják by už v žádném případě neměl jíst pečivo, které obsahuje sůl a zbytek potravin se solí.“

O poměrech, které panují kolem polního stravování v české armádě, se rozhodl promluvit jeden z vojáků. Kvůli obavám z možného postihu si přál zůstat v utajení.

Česká a slovenská armáda se společně na Libavé připravovaly na zahraniční mise

„Jíte de facto obarvený sádlo, které vůbec nijak nechutná. Když se to dá na oheň a ohřeje se to, tak to by usmrtilo i medvěda, který leze vedle vás.“

Tento voják nemluví pouze sám za sebe, ale i za další kolegy, kteří se na nás obrátili s prosbou o pomoc. A kteří nejsou s jídlem na útvarech spokojeni. „Bude to asi dvě stě padesát lidí z pěti set.“

Vše už podle tohoto profesionálního vojáka dospělo tak daleko, a vojáci jsou natolik znechuceni, že si vozí z domu jídlo vlastní. Agentura logistiky, která má stravování na starost, o ničem nevěděla.

„Do této doby jsem tuto informaci nezaznamenal, nedostal, neobdržel, takže jsem to nemohl řešit,“ říká vedoucí specialista odboru týlového zabezpečení podplukovník Anton Maják. Jednotlivé útvary si totiž konzervy nakupovaly samy.

Test konzervy s velitelem

V jednom ze supermarketů prodávají stejné konzervy, jaké fasují čeští vojáci. Konzerva pro vojáky obsahuje 50 procent masa. Konzerva pro psy obsahuje více než 70 procent vepřového masa. O 20 procent více, než dostávají vojáci.

američtí vojáci u ohně

V útulku pro psy vojenskou konzervu odmítli s tím, že tohle by ublížilo i psům. Prý ať to někam zakopeme.

Vojáci zkoušeli podat stížnost svým velitelům. Ale ke změně nedošlo. „Situace v armádě je taková, že každý jede na sebe, nikde si nechce udělat zlo. A je to asi o tom strachu.“

Vojenské konzervy jsme se rozhodli otestovat s velitelem pěší roty aktivních záloh na Vysočině. Karel Hanák pohotově vytáhl z kapsy vojenský nůž. A jal se řezání chleba.

Vojáky nejvíce kritizovaná konzerva je Bravčové mäso, v češtině Vepřové maso jihočeské. Na neoznačené konzervě je vyražený nápis LD, pravděpodobně lanšmít.

Když se podíváme na obsah, na první pohled vidíme hodně rosolu. Karel Hanák dodává: „Tuk skoro žádný, plave to ve vodě. Tady skrojíme plátek, aby se nám ukázala struktura. Jakási mletá hmota, včetně kůží a různých věcí. Nepůsobí to vůbec lahodně, že by se člověk do toho s chutí zakousl.“

Vepřové maso prakticky nevidíme žádné. „Je to šlehaná pěna, nebo co to je. Ani to nedrží pohromadě, tam určitě kousky masa nejsou. No, nic moc. Konzistence je paštiková, s masem to asi nebude mít nic společného. Kdyby to bylo maso, tak by to nešlo natírat jako paštika.“

Vojenské konzervy, polní strava českých vojáků

Hodnotíme to jako přesolenou hmotu. „Nedokážu si představit, že bych s tím týden trávil v poli, určitě ne. Žaludeční potíže by se dostavily velice rychle.“

Zapijeme douškem vody a vyzkoušíme lanšmít. Opět spíš paštika než lanšmít. „Paštika jemnější konzistence. Tady se jedná o naprostou masovou bublaninu. Vypadá to jako ztuhlá paštika. Určitě by se to nedalo tepelně upravit.“

Z konzumace konzerv nám nakonec nic nebylo. Zástupce náčelníka generálního štábu František Malenínský připouští, že to není poprvé, co si vojáci na kvalitu jídla stěžovali.

„V roce 2012 byla stížnost na ty konzervy. My jsme provedli naši kontrolu, náš veterinární ústav z Hlučína dělá dozor. Provedli jsme kontrolu konzerv a nezjistili jsme závady.“

Na zmiňovanou kontrolu vzpomíná zástupce profesionálních vojáků: „Kupoval se jiný druh konzerv. Kvalitnější, lepší, asi o hodně hodnotnější. Trvalo to po určitou dobu, kdy byla generální složka na kontrole. Složka odjela, ti si udělali asi fajfku, že je tam vše v pořádku, a pak zase nanovo. Takže jsme měli de facto na pár týdnů hody...“

autoři: Michal Malý , sch
Spustit audio