Jestli obranu ČR myslíme skutečně vážně, tak to bude stát peníze. Je to jako s dobrou pojistkou na auto, říká Opata

22. červenec 2022

Česká armáda prochází modernizací. Vláda rozhodla o zahájení jednání s USA, které by ji měly vyzbrojit novými bojovými letouny F-35 Lightning. Rozhodla tak na základě doporučení armády. „Modernizace Armády ČR začala zhruba před pěti lety, protože byla zastaralá z hlediska rozpočtových škrtů. Ukrajina byla velmi důraznou zprávou, že potřebujeme prostředky k obranyschopnosti,“ vysvětluje bývalý náčelník Generálního štábu Armády ČR Aleš Opata.

Modernizaci Armády ČR nespustila válka na Ukrajině, i když v tom nyní podle Opaty také hraje roli. Hlavním důvodem byla její nedostatečná vybavenost. Česká republika tak musela začít myslet na závazky, které má vůči NATO.

Čtěte také

„My jsme proces modernizace rozběhli v oblasti vrtulníků, systému protivzdušné obrany, ručních zbraní, balistické ochrany i dělostřelectva a dalších. A tyto poslední dva projekty jsou zcela klíčové pro naplnění schopnosti Armády ČR,“ sděluje Opata.

Ministerstvo obrany nyní usiluje o koupi 24 nových letounů. Dosud jich má Armáda ČR pouhých 14. Důvodem se staly státní škrty v rozpočtu. Vláda při nich často brala peníze právě české armádě. V době povodní, kdy se měly kupovat nové letouny, byly investice potřebné jinde. Proto si armáda mohla dovolit letouny pouze pronajmout.

To, co udržuje bezpečnost v regionu Evropy a bezpečnost v rámci NATO, je technologická nadvláda.
Aleš Opata

„Ten počet 24 letadel jsme potřebovali vždy. Takže to číslo odpovídá našim analýzám požadavků, potřebám na zabezpečení obranyschopnosti Česka a na plnění našich závazků v rámci aliance,“ vysvětluje Opata.

Nová technologie poslouží lepší obranyschopnosti

Nákup nových letounů bude stát v řádu desítkách miliard korun a další náklady padnou na jejich provoz, který u starých letadel nebyl tak náročný.

„To, co udržuje bezpečnost v regionu Evropy a bezpečnost v rámci NATO, je technologická nadvláda a my před tím nemůžeme zavírat oči. To, jak končí technika, která má špatnou obranyschopnost, špatné vlastnosti, vidíte v konfliktu mezi Ruskem a Ukrajinou v podstatě každý den. Bavíme se o tom, jestli obranu Česka myslíme skutečně vážně a pokud ano, tak to bude stát peníze. Je to jak s dobrou pojistkou na auto,“ říká Opata.

Politicky je jistě nutno Švédsko uspokojit tím, že nakoupíme jejich techniku.
Aleš Opata

Kromě letounů se budou pořizovat i nová pásová vozidla. Česká vláda se chystá oslovit vládu Švédského království. Úplné zrušení tendru doporučila ministryně obrany Jana Černochová z ODS. Důvodem bylo, že všichni účastníci nepřistoupili na dodatečné podmínky tendru, dva nesouhlasili a proto podle doporučení právní analýzy ministerstvo obrany tendr zrušilo. Splnění jiných podmínek se neřešilo.

„My jsme otázce modernizace a dosažení schopností sedmé mechanizované brigády věnovali obrovské množství času. A najednou se to zastavilo na mrtvém bodě. Nakoupení nových pásových vozidel je rozhodnutí na poslední chvíli, ale Pánbůh zaplať za něj,“ dodává Opata.

Nákup švédských bojových vozidel je i politický krok

Oslovení Švédska by mělo být spíše jen formalitou. Již několik let jsou s nimi podepsané rámcové smlouvy a samotné švédské firmy jsou ochotné přenést částečnou výrobu vozidel do Česka, což by bylo podle Lukáše Dyčky, vojenského analytika Baltic Defence College, ekonomicky výhodné.

Není prý ale jediný důvod, proč chce Česko oslovit v nákupu pásových vozidel právě Švédsko. „Vidím v tom propojení s nákupem letadel z USA, protože to znamená, že se zbavíme švédských letounů a politicky je jistě nutno Švédsko uspokojit tím, že nakoupíme jejich techniku,“ vysvětluje.

Čtěte také

Modernizace armád se v dnešní době, kdy probíhá válka na Ukrajině, stává nepostradatelnou a síla Severoatlantické aliance je právě v nejnovější technologii. Česká armáda, tak nyní bude v případě krize obranyschopná oproti dřívějšku, kdy bojová vozidla pěchoty byla už v podstatě nefunkční, jak tvrdí Dyčka.

„Modernizace, to je zkrátka to, co odrazuje nepřítele na nás zaútočit. Jsem přesvědčený, že právě to, jak moderní výzbroj Aliance má, je důvodem, proč na ni Rusko nikdy v budoucnosti nezaútočí, protože se nám technologicky nemůže rovnat,“ dodává.

Poslechněte si celé Téma dne Jana Burdy.

autoři: Jan Burda , vkry
Spustit audio

Související