Jefim Fištejn: Stává se z Ameriky pečovatelský socialistický stát?

27. leden 2023

Výsledky listopadových mezivoleb do amerického Kongresu, které lze pokládat za neslané nemastné, neboť k očekávanému republikánskému tsunami nedošlo a jejich úspěch lze označit za cokoli, jen ne za převálcování demokratů, byly v našem mediálním prostředí kvitovány s úlevou: jakože tím pádem republikánští zpátečníci nebudou mít pouvoir na to, aby pokrokový vývoj přibrzdili, natož obrátili zpět.

Že ten dosavadní vývoj může být označen jako pokrokový, pozitivní a zasluhující, aby mu bylo fanděno, o tom jen málokdo u nás pochybuje. Na rozdíl od Spojených států, kde naopak pochybujících o tom je víc než jeho fanoušků.

Čtěte také

Na začátku letošního roku agentura I&I/TIPP, která v žebříčku spolehlivosti již dlouho obsazuje horní příčku, zveřejnila překvapivé výsledky průzkumu, podle nichž se větší část Američanů domnívá, že vývoj v jejich zemi směřuje, světe div se, k nastolení socialismu.

Právě tak hodnotí neuvěřitelný nárůst státních výdajů a používané metody zasahování státu do soukromí občanů. Pod pláštíkem pseudovědeckých argumentů nejdříve spojených s epidemií covidu, posléze s klimatickým alarmismem, podíl státních výdajů dosáhl 44 procent HDP, což je nejvíce od dob 2. světové války.

Ti, co socialismus už okusili

Otázka, kterou agenturní spolupracovníci položili občanům, zní logicky: Domníváte se, že se z Ameriky stává pečovatelský socialistický stát? Celých 51 procent zastává právě tento názor, 31 procent s tím nesouhlasí a 18 procent na to nemá vyhraněné mínění.

Čtěte také

Že mezi republikány tento názor bude převládající v poměru 68:18 procentům, to se dalo očekávat, ale že i mezi demokraty tato domněnka bude dominovat, to už bylo poněkud zarážející: celých 42 procent z nich sdílí obavu, že země spěje k socialismu a jen 40 procent s tím nesouhlasí. Tato smutná vidina je sdílena také většinou nezávislých voličů.

Ukázalo se, že většina Američanů není ochotna platit vyšší daně ani pod příslibem zlepšení sociálního zabezpečení. Nadšení mezi občany nevyvolává ani nápad zestátnit nebo uvalit státní správu na základní odvětví ekonomiky, zejména zdravotnictví a energetiku, přičemž názory nezávislých voličů se spíše blíží republikánským představám.

Jefim Fištejn

Můžeme se jen podivovat tomu, že mediální mágové, kteří, jak se u nás říká, socialismus už okusili a zjistili, že jablko je kyselé, jsou schopni vítat proces, jenž končí právě v socialismu. Měli by si aspoň zjistit názor samotných Američanů, kteří, zdá se, socialistické vidině příliš nefandí.

Autor je publicista

Spustit audio