Jefim Fištejn: Komu prospěje obvinění Trumpa?

19. červen 2023

Hlavním hitem nynější politické sezóny ve Spojených státech je trestní obvinění Donalda Trumpa v 37 bodech, z nichž hlavním je přechovávání tajných dokumentů po odchodu z Bílého domu, zbytek jsou pomyslné zločiny spojené s možností různých katastrof v případě, že by se dokumenty dostaly do nepovolaných rukou.

Skutečnost, že se vyšetřování časově shoduje s nadcházející prezidentskou kampaní roku 2024, může být pokládaná za čistý souběh náhod. Spravedlnost v Americe přece vůbec není zaujatě stranická.

Čtěte také

I když někteří pozorovatelé vyvozují ze situace uspěchaný závěr, že vždy, když opozice předkládá další snůšku nezvratných důkazů o zkorumpovanosti rodiny prezidenta Bidena, lze očekávat další obvinění Donalda Trumpa. Deník New York Times tvrdí, že Donald Trump svou nechutí zmizet v propadlišti dějin doslova nutí ministerstvo spravedlnosti zakročit.

Zneškodnění Trumpa je prostě politická nutnost, která je očividně důležitější než nějaké legislativní kličky. Právníci můžou stokrát poukazovat na to, že obvinění se vůbec nezmiňuje o existenci zákona, který umožňuje bývalým prezidentům přístup k dokumentům tajným nebo odtajněným i poté, co opustí úřad. Na tuto účelovost výkladu určitě poukáže Trumpova obhajoba v nadcházejícím procesu.

Dokumenty v garáži

Redakční úvodník deníku Wall Street Journal, který má stále reputaci velmi seriózního a objektivního zdroje, tvrdí, že ani vyšetřovatel Jack Smith pověřený svým nadřízeným Merrickem Garlandem, ani Garlandův nadřízený prezident Joe Biden očividně netuší, jaký rozvrat v justičním systému země svým rozhodnutím spustili. Veřejnost bude nepochybně celý proces vnímat jako důkaz dvojích standardů, jež nyní panují v americké justici.

Čtěte také

Relativně nedávno bývalý viceprezident Mike Pence, v jehož domě byly nalezeny stohy tajných dokumentů vynesených z Bílého domu, byl zproštěn jakýchkoli podezření z nekalosti, což mu umožnilo kandidovat na prezidentský úřad v příštích volbách.

Prezident Biden schovával na různých místech, třeba v garáži svého domu ve státě Delaware, značné množství přísně tajných dokumentů. Bránil se půvabně: „Dokumenty přece byly schovány v garáži, která je pod uzamčením. Neválely se tedy na ulici.“ Zvláštní vyšetřovatel nenalezl v takovém jednání žádný náznak ohrožení národní bezpečnosti.

Bývalá ministryně zahraničí Hillary Clintonová činila totéž. Ředitel FBI James Comey v roce 2016 konstatoval, že její zacházení s přísně tajnými informacemi bylo mimořádně ledabylé, avšak, cituji: „Žádný vyšetřovatel v tom nemůže spatřovat cokoli nezákonného.“ Hillary Clintonová byla, to si pište, zproštěna všech možných obvinění.

Jefim Fištejn

Wall Street Journal k případu poznamenává: „Vznesení obvinění je destruktivním zásahem do voleb v roce 2024. Tito lidé vědomě činí z voleb referendum o osobnosti pana Trumpa a odvádí pozornost od výsledků ekonomické politiky pana Bidena. A to je to, o co jim ve skutečnosti jde.“ Takový je názor váženého amerického deníku.

Autor je publicista

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.