Jefim Fištejn: Komu fandí američtí Latinos?

26. červen 2022

V expertních kruzích nejen u nás je hojně frekventovaná mantra o tom, že Republikánská strana v Americe se opírá hlavně o bílé stárnoucí muže, zatímco zástupci národnostních menšin tvoří přirozený elektorát demokratů. Vždyť ještě Marx postuloval, že diskriminovaný, a tudíž vykořisťovaný člověk je vždy uvědomělejší než příslušník vládnoucí většiny.

Vedle pokrokových Afroameričanů se k nejuvědomělejším voličům řadí také v Americe usazení Latinoameričané, přezdívaní zde Hispánci nebo Latinos.

Čtěte také

Vlády demokratických prezidentů se vždy vyznačovaly větší benevolentností vůči přistěhovalcům z jihu, v nichž tušily své budoucí vděčné voliče. Avšak žádná z předchozích vlád Spojených států nebyla tak vlídná vůči Hispáncům jako ta Bidenova. Za rok a půl, co je u moci, nechala tato administrativa usadit se v zemi 1 milion 250 tisíc nelegálních přistěhovalců z jihu – a to je zhruba počet obyvatel města Dallas.

Avšak představa, že tito lidé jsou jistou zásobárnou demokratických voličů, je typickým „účtem bez hostinského“. Poslední průzkumy veřejného mínění jasně ukazují, že zákonitost zde vzniká přímo opačná – čím více latino-amerických přesídlenců přichází, tím více je mezi nimi stoupenců republikánů.

Inflace na nejvyšší příčce

Zcela nečekaně dopadly regionální volby v okrsku údolí řeky Rio Grande v Texasu. Řeka je přirozenou hranicí mezi Spojenými státy a Mexikem, je dobře známá z bezpočtu hollywoodských westernů. Není divu, že v obyvatelstvu zde odedávna převládají Hispánci.

Čtěte také

Ve volbách do Kongresu tentokrát zvítězila republikánka Mayra Flores, která porazila svého demokratického rivala Dana Sancheze přesvědčivým poměrem 51 ku 43 procentům hlasů. Jinými slovy, poprvé za posledních 150 let republikáni převálcovali své soupeře v tomto etnicky velmi homogenním koutě Texasu, přičemž vítězka se sama narodila v Mexiku, tudíž mezi novousedlíky je jako doma.

Mayra Flores vyhrála souboj s úplně stejnými hesly, než jaká používají její spolustraníci jinde v zemi. V jejím předvolebním inzerátu stojí: „Liberálové z Washingtonu zabíjí americký sen, znemožňují těžbu ropy a plynu, a tím způsobují jejich raketové zdražení.“ Ukázalo se, že Američané hispánského původu v žebříčku svých denních starostí na nejvyšší příčku dávají inflaci, a tím se vůbec neliší od ostatních spoluobčanů jakékoli národnosti.

A stejně tak, jako mnozí jiní, za tristní skutečnost, že inflace v zemi je dnes nejvyšší za posledních 40 let, dávají vinu Bidenově politice neomezených výdajů, dogmatickému přístupu k ochraně přírody a levicovému principu otevřených státních hranic.

Jefim Fištejn

Marxistické dělení společnosti na vykořisťované a vykořisťovatele je scestné z definice a bylo tisíckrát v praxi vyvráceno. Volební taktiky založené na bludné, neživotné představě se mohou osvědčit jen dočasně, ve výjimečných situacích. Jakmile se z přistěhovalců stávají starousedlíci, začínají pro ně platit úplně stejné starosti a preference jako pro většinové obyvatelstvo. Američtí demokraté jednou dostanou příležitost poznat to na vlastní kůži.

Autor je publicista

autor: Jefim Fištejn
Spustit audio