Jedenáct smrtihlavů aneb Proč si kat Alois Weiss tolik zamiloval Prahu? Pátrání Stanislava Motla
Jedenáct katů na dvaadvaceti popravčích místech tehdejší třetí říše stihlo v letech 1933–1945 popravit okolo 12 000 lidí. Na Pankráci byl pánem gilotiny Alois Weiss, bývalý skladník. Dokonalostí a poctivostí, s jakými vedl výkazy o své „práci“, připomínal pečlivého úředníka. Jaké byly jeho poválečné osudy? A jaké byly poválečné osudy dalších nacistických katů? Jací to vlastně byli lidé? A kolik za jednotlivé exekuce brali peněz? To se snažil vypátrat Stanislav Motl.
Související
-
Bestialitě rozzuřených nacistů vůči povstalcům se pořád nechce věřit
Tendence dnes omlouvat nacisty, že například za tragédii Lidic může odboj, jsou ostudně trapné. Během šesti let okupace byly na Češích vykonány tresty smrti i za vtip.
-
Gilotina. Proč se jí tak říká? Smrtící nástroj nese jméno lékaře, lidumila a odpůrce trestu smrti
Hádáte, že se gilotina jmenuje po svém krvelačném vynálezci? Pak jste dost vedle. Guillotin byl proti popravám a chtěl reformovat francouzský trestní systém.
-
Případ starosty Hauka. Stanislav Motl vypráví příběh o odvaze a zbabělosti v mlýnu dějin
Německý starosta se odvážně postavil nacistům. Pomáhal ohroženým Čechům, aby za to po válce skončil na úplném společenském dně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?
Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka
Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama
Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.