Jean Baptiste Duroselle poutavě popisuje historii a současnost starého kontinentu
Kniha profesora nejnovějších dějin na Sorbonně Jean-Baptiste Durosella s názvem Evropa a Evropané, která v češtině vyšla v roce 2002, předkládá zasvěcený přehled historie našeho kontinentu a jeho národů, viděný pod zorným úhlem formování jednotné evropské identity.
Čtěte také
Autor kombinuje brilantní výklad civilizačního vývoje v Evropě se sledováním snah o překročení rámce národů a států v historické škále od nejstarších dob po současné evropské sjednocovací úsilí.
Dílo je bohatě ilustrováno barevnými reprodukcemi dokumentů a uměleckých děl. Knížku v roce 2003 přečetl, zajímavé ukázky z ní vybral a v repríze pořadu komentuje publicista Libor Dvořák. Na webu ale jen do 25. února 2024.
Související
-
Ivan Štern: I usazený uprchlík je Evropan
Helsinský list Sanomat se podivuje, proč Kreml vyváží uprchlíky z Blízkého a Středního Východu přes finské hranice, když by to mohl činit v prostředí klimaticky vlídnějším.
-
Politolog Kopeček: S Karlem Schwarzenbergem odešel Evropan velkého stylu i člověk plný paradoxů
Ve věku 85 let zemřel v sobotu potomek šlechtického rodu Karel Schwarzenberg. Co zanechal v české politice a společnosti? A proč neuspěl v první přímé volbě prezidenta?
-
Nejen řasy z asijské kuchyně, Evropané dřív konzumovali vodní rostliny
Mořské řasy a chaluhy jsou čím dál populárnější svou výživnou hodnotou i zdravotními účinky. Před 8 tisíci lety se vodní rostliny ve světě, včetně Evropy, jedly běžně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor
Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.