Je to už 43 let od smrti Ferdinanda Peroutky. Poslechněte si ukázky jeho unikátních rozhovorů a komentářů
20. dubna uplynulo už 43 let od úmrtí významného českého novináře Ferdinanda Peroutky (6. 2. 1895–20. 4. 1978). Patřil ke stěžejním osobnostem prvorepublikové žurnalistiky. Po válečném věznění nacisty a krátkém období třetí republiky odešel po únoru 1948 do exilu, kde se výrazně podílel na vzniku a vysílání rozhlasové stanice Svobodná Evropa (RFE).
Archiv mnichovské rozhlasové stanice Svobodná Evropa uchávává řadu hodin unikátních rozhovorů, natočených v posledních 15 letech Peroutkova života. Poslechl si je, to nejzajímavější pro vás vybral a v Archivu Plus komentuje publicista Pavel Hlavatý.
Peroutkovy rozhovory
Obsáhlé dialogy mezi Ferdinandem Peroutkou a německým a v Čechách původně tvořícím spisovatelem Johannesem Urzidilem natočila Peroutkova třetí žena Slávka pravděpodobně v roce 1963. Vybrali jsme z nich dvě ukázky věnované vztahu mezi českou a německou literaturou a literárnímu prostředí za první republiky.
Čtěte také
V roce 1969 vznikla řada rozhovorů s Ferdinandem Peroutkou, kterou natočil redaktor RFE Zdeněk Eliáš. Tématem byla Peroutkova kniha Budování státu, která vznikala postupně ve 30. letech minulého století a mapovala vznik a počáteční období první republiky. Z cyklu jsme vybrali úryvky věnované dobovému ohlasu tohoto Peroutkova díla a psychologickému pohledu na zvolené téma.
Další řadu rozhovorů s Peroutkou vedl v roce 1969 redaktor Svobodné Evropy Jiří Kárnet. Ta byla věnována počátkům Peroutkovy žurnalistické dráhy, jeho vztahu k ruské kultuře, komunismu a řadě dalších dílčích témat. Z ní uslyšíte dvě ukázky z pasáže o ruské komunistické revoluci.
Komentáře a pohřeb
Zvukově dochované Peroutkovy komentáře pro Svobodnou Evropu z počátku 70. let načítal tehdy její redaktor Jiří Dostál. Zařadili jsme z nich dva úryvky věnované rozboru různých fází komunistické diktatury a postavení českého spisovatele v exilu.
Poslední nahrávka, ze které jsme čerpali, je záznam pohřbu Ferdinanda Peroutky. Ten se konal 25. dubna 1978 v kostele sv. Jana Nepomuckého v New Yorku. Na varhany hrál významný český exilový skladatel Václav Nelhybel.
Promluvili zde tři řečníci: spisovatel a nakladatel Josef Škvorecký, herec a dramatik Jiří Voskovec a lékař, Peroutkův spolužák a dlouholetý přítel Karel Steinbach. Ze všech tří proslovů uslyšíte alespoň ty nejdůležitější pasáže.
Poslechněte si reprízu pořadu z loňského roku.
Související
-
Dokument, který překvapil i tvůrce. Co nového zjistili o Ferdinandu Peroutkovi?
Martin Groman a Tomáš Černý měli natočit čtyřicetiminutový dokument o Ferdinandu Peroutkovi. Ten se stopáži pomyslně bránil svým pestrým a dlouhým osudem. Jak to dopadlo?
-
Ferdinand Peroutka - muž, který nerad zpíval ve sboru
Novinář, publicista a spisovatel, jehož působení je svázáno se dvěma odlišnými útvary i prostředími: s první republikou a poúnorovým exilem.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor


Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.