Je tajuplný a zatím o něm skoro nic nevíme. Dlouhý covid ale existuje, tvrdí biochemik Konvalinka
Jak věda předpověděla, covid-19 tu s námi zůstane a musíme se s ním naučit žít. I přes účinné vakcíny a léky zabraňující šíření viru v těle se ale lékaři stále častěji potýkají s tzv. dlouhým covidem. Co o něm zatím víme?
„Víme, že dlouhý covid existuje, nikdo už to snad nezpochybňuj. Má tři základní příznaky: únavu, dušnost a neurologické příznaky jako poruchy soustředění nebo to, čemu říkáme mozková mlha,“ uvádí pro pořad Leonardo Plus infektolog a hlavní epidemiolog pražského IKEMu Petr Smejkal.
Čtěte také
Přesto ale věda ještě nedokáže přesně určit, kdy se skutečně jedná o dlouhý covid. „V medicíně všechno nejde hned a než budeme mít u tohoto post-covidu přesnější diagnostické metody, bude to ještě chvíli trvat.“
Lékaři ale už dokážou předpovědět z krevního rozboru, zda pacient bude pravděpodobněji trpět dlouhým covidem, či ne. „Proti němu by každý rizikový člověk s jen trochu těžším průběhem měl dostat antivirotikum jako Paxlovid a jiné. Ale zatím se málo ví, jak se k těmto lékům dostat a kdo je má předepisovat.“
Poslední studie také potvrzují, že existuje genetická souvislost mezi vznikem dlouhého covidu i úmrtím na covid. „Víme, že závažnost toho onemocnění ne úplně přesně koreluje s tím, zda se u vás rozvine dlouhý covid, nebo ne.“
I lidé, kteří mají velmi lehký průběh covidu, se mohou pak potýkat s dlouhodobými následky.
Petr Smejkal
„Tedy i lidé, kteří mají velmi lehký průběh covidu, se mohou pak potýkat s dlouhodobými následky. A lidé, kteří přežijí ventilátor, se mohou zase uzdravit kompletně. Takže je tam zřejmě genetická predispozice k tomu, aby se u někoho rozvinuly třeba dlouhodobé neurologické příznaky,“ vysvětluje Petr Smejkal.
Dlouhý covid je jasným argumentem proti „radostnému“ promořování
Biochemik a ředitel Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd Jan Konvalinka souhlasí, že dlouhý covid se pomalu stává hlavním tématem vědeckého zájmu.
Že bychom měli na dlouhý covid lék nebo byli blízko jeho objevení, to nemůžeme říci.
Jan Konvalinka
„Píše se o něm jako o tajuplném, zamlženém, protože o něm skoro nic zatím nevíme. Dokonce se dlouho popíralo, že vůbec existuje. Mělo se za to, že to jsou psychosomatické komplikace lidí, kteří jsou nespokojení, špatně se jim spí nebo jsou unavení.“
Teď už ale vědci vědí, že jde o chorobu, která postihuje část těch, kteří covid prodělali, bohužel i těch, kteří měli lehký průběh nemoci. „Jen v Británii si na nějaké následky covidu stěžuje asi 1,5 milionu lidí.“
Dlouhý covid je hlavní argument proti onomu radostnému promořování populace, protože ono je opravdu lepší tu nemoc nedostat.
Jan Konvalinka
„Dlouhý covid také neumíme přesně diagnostikovat. Má nějaké hlavní symptomy, například těžkou únavu, kdy si ani nedojdete do koupelny, dále onu mozkovou mlhu, kdy si nic nevybavujete a pak potíže s dýcháním. Ale jsou další desítky syndromů, které k tomu vědci také přičítají.“
„Především ale neznáme příčiny,“ upozorňuje biochemik. „Jsou tři hypotézy, buď jde o zbytky viru, které v těle dále existují a množí se, zde by pomohla virostatika. Další možnost je, že jde o neadekvátní imunitní odpověď. A třetí možnost je, že jde o trombózu, tedy ucpávání nepatrných vlásečnic, což by pak mohlo vadit při dýchání.“
Čtěte také
Proto vědci zkoušejí v případě dlouhého covidu virostatika, dále látky, které modifikují imunitní odpověď, a zkoušejí léky proti krevním sraženinám. „Ale že bychom měli na dlouhý covid lék nebo byli blízko jeho objevení, to nemůžeme říci.“
„Dlouhý covid je hlavní argument proti onomu radostnému promořování populace, protože ono je opravdu lepší tu nemoc nedostat. A zdá se, že očkování také snižuje možnost, že nebudete mít dlouhodobé potíže, a i včasné nasazení virostatik pomůže, ale zatím nejsou velké studie, které by to potvrzovaly,“ shrnuje dosavadní výzkum Jan Konvalika.
Jak zpětně můžeme hodnotit celou pandemii viru SARS-CoV-2 a jeho následných mutací? Jak se s koronavirem popasovala lékařská věda a co o viru i nemoci covid-19 dnes víme? Poslechněte si celé Leonardo Plus!
Související
-
Covid si „žije svým životem“. Občas některá varianta přeskočí celý kontinent
Šíření covidu-19 vědci předpovídají mimo jiné podle toho, jak se šíří v jiných zemích. U chřipky se sezóna střídá mezi polokoulemi, u covidu se takový postup použít nedá.
-
Akutní covid-19 snižuje kvalitu i počet spermií. Do tří měsíců se to napraví, uklidňují odborníci
Úspěšnost asistované reprodukce celosvětově stagnuje – a to i přes využití moderních technologií včetně umělé inteligence. Životaschopnost embryí můžou vyhodnocovat stroje.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka