Je spousta dětí s handicapy, o které prostě pěstouni nemají zájem. Kojenecké ústavy potřebujeme, tvrdí poslankyně Aulická Jírovcová (KSČM)
Poslanci odsouhlasili zrušení kojeneckých ústavů od roku 2025, pokud bude souhlasit Senát prezident. Je ale tento krok přínosem pro nejmenší děti, nebo jsou jím některé z nich ohroženy? Najde se pro děti dostatek pěstounů, kteří jim zajistí kvalifikovanou péči?
„V Česku mají být v systému péče o ohrožené dítě kojenecké ústavy,“ tvrdí v Pro a proti místopředsedkyně sněmovního výboru pro sociální politiku Hana Aulická Jírovcová (KSČM).
Předsedkyně vládního Výboru pro práva dítěte a spoluzakladatelka iniciativy Dobrý start Klára Laurenčíková ale vysvětluje, že rané dětství prožité v ústavním zařízení není dobré pro další psychosociální vývoj dětí.
Je naprosto zásadní uzákonit právo na vyrůstání v rodinném prostředí, a to i pro postižené děti.
Klára Laurenčíková
„Všem by se líbilo, aby dítě vyrůstalo ve své rodině. Pěstounská péče od roku 2013 funguje a ústavní péče je to poslední místo, kam se dítě umístí. Pokud není vhodný pěstoun nebo dítě potřebuje takovou zdravotní péči, kterou mu poskytnou právě v kojeneckém ústavu.“
Laurenčíková připouští, aby v nabídce služeb byla i malá komunitní zařízení specializovaná na péči o děti s těžkým postižením. „Ale vedle toho je naprosto zásadní uzákonit právo na vyrůstání v rodinném prostředí i u děti zdravotně postižených a podpořit specializovanou pěstounskou péči.“
Pěstouni ale potřebují víc peněz
„Tito specializovaní pěstouni ale potřebují od státu lepší finanční ohodnocení, protože ta péče je opravdu intenzivní a náročná. Potřebují také specializovanou intenzivní podporu, například odlehčovací služby. To je priorita, které se musíme v příštích třech letech věnovat.“
Čtěte také
Politička souhlasí, že není dostatek kvalitních pěstounů. „Ale objevují se nám bohužel návraty nejen z dlouhodobé pěstounské péče, ale i z té adoptivní. To jsou děti, které mají opravdu velmi závažné zdravotní komplikace a nejsou schopny být v žádné rodině.“
„Spousta dětí má také určitý handicap, takže pěstouni o ně nemají zájem. Přechod na menší centra bude vést jen k tomu, že nám budou odcházet děti z jednoho kraje do druhého, čímž přerušíme styk s jejich biologickými rodiči. Také šanci na návrat do původní rodiny,“ varuje poslankyně.
Orgány sociálně-právní ochrany dětí se dnes bojí říci, že dítě potřebuje ústavní péči.
Hana Aulická Jírovcová, poslankyně KSČM
Podle Laurenčíkové je teď v kojeneckých ústavech 228 dětí do tří let. „Do transformace máme tři roky. Tedy čas na to, abychom v každém kraji sehnali náhradní rodinné prostředí pro zhruba 20 dětí. Pokud tuto změnu před námi zvládlo Maďarsko, Polsko a Slovensko, tak není důvod, abychom to nezvládli i my.“
Čtěte také
Komunistka ale upozorňuje, že se kraje často pyšní tím, že vyřešili svou situaci přeložením dětí do kraje jiného. „Někteří zástupci hlásí, jak je vše v pořádku, ale statistické údaje mluví jednoznačně. I orgány sociálně-právní ochrany dětí se dnes bojí říci, že dítě potřebuje ústavní péči,“ obhajuje nezastupitelnost kojeneckých ústavů Hana Aulická Jírovcová (KSČM).
„To bych ráda vyvrátila. Data ministerstva práce a sociálních věcí říkají, že polovina dětí v ústavech má trvalý pobyt v Ústeckém kraji, pak středočeském a plzeňském. V Pardubicích a Zlínském kraji začali s transformaci dřív a mají jen procento dětí v kojeneckých ústavech,“ chválí ústup od kojeneckých ústavů ve prospěch jiných forem péče Klára Laurenčíková.
Celý pořad Pro a proti najdete v audiozáznamu.
Související
-
Kojenecké ústavy by vůbec neměly existovat, dítě patří do...
Kojenecké ústavy v České republice by se měly transformovat na menší zařízení rodinného typu. Takový je alespoň záměr nové ministryně práce a sociálních věcí Jarosl...
-
Kojenecké ústavy dětem pomáhají, brání se tamní pracovníci
Dětské centrum v Jihlavě čeká zánik. Vláda tento týden schválila strategii, podle které se začnou do dvou let rušit všechna tato zařízení v republice.
-
Kojenecké ústavy není možné zrušit jen proto, že to někdo...
Česko je jednou z posledních zemí Evropské unie, kde vyrůstají v ústavní péči i děti do 3 let. Akční plán vlády sice počítá s tím, že do roku 2020 tato praxe skončí...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka