Je poslání duchovního slučitelné s rodinným životem?

20. srpen 2023

Víte, jaký je rozdíl mezi katolickým a protestantským duchovním? Katolický duchovní drží celibát sám, tedy je neženatý, svobodný pro službu. U protestantů drží celibát oba dva – muž i jeho žena. Tak začal Daniel Kvasnička svůj blogový post jako reakci na otevřenou zpověď známého katolického kněze Marka Orko Váchy o bolesti samoty, kterou celibát přináší.

Jak to funguje, mohou-li duchovní naopak rodiny zakládat? Jak žijí české rodiny farářů a farářek? Je snadné skloubit službu Bohu se službou rodině? Poslechněte si celou reprízu debaty Vertikály. Moderuje Martina Pouchlá.

Máte doma vyřezávanou madonku? Jestli je z Příbrami, můžete pomoct výzkumu odborníků z Podbrdského muzea v Rožmitále pod Třemšínem. Výstavu děl jedné z nejvýznamnějších fotografek a také odbojářek a bojovnic za lidská práva Julie Pirotte nabízí teď Památník Shoah v Paříži. Nejen o tom uslyšíte v první části Vertikály. Moderuje Naděžda Hávová.

autoři: Martina Pouchlá , Naděžda Hávová
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.