Je paradox, že premiér, který je sám migrantem, se vůči uprchlíkům vymezuje, soudí Jiří Zlatuška
Odstupující děkan Fakulty informatiky Masarykovy univerzity v Brně Jiří Zlatuška je mimo jiné bývalým členem hnutí ANO 2011. „Mé působení v ANO neovlivnilo mou práci v akademickém prostředí a ani to, jak se na mě lidé na vysoké škole dívali,“ říká.
Ve straně Andreje Babiše vydržel Zlatuška čtyři roky. „Nelituji toho ani minimálně. Šel jsem do toho s tím, že budu reprezentovat politické hnutí s konkrétním politickým programem. Koneckonců ve školství, vědě a sportu jsem jej i sám psal,“ dodává.
Tomáš Němeček: Máme mocenský dvojblok a jsme v situaci, kterou naše země ještě nezažila

Tomáš Němeček patřil mezi uznávané české novináře. Působil jako redaktor v týdeníku Mladý svět, v Respektu, Hospodářských a Lidových novinách. Z posledních jmenovaných odešel kvůli Andreji Babišovi. Dnes se věnuje právnické profesi.
Jeho ideje a program strana nerealizovala. Zlatuška sice takové jednání nečekal, dnes to ale komentuje se stoickým nadhledem.
„Je to záležitost toho, že politická uskupení mají tendenci degenerovat k pouhému uchovávání moci. A součástí toho, čemu Andrej Babiš říkal matrix. Teď se zařadil přesně vedle těch, které tímto způsobem kritizoval. Nepřekvapilo mě, že k tomu došlo, protože každá moc korumpuje. Překvapilo mě jen, jak to proběhlo rychle,“ uvádí.
Odchýlení od Evropy
„Kandidovat s řadou lidí, kteří jsou na politických pozicích dnes, respektive s tím, kam se posunul program hnutí, to by mě žádným způsobem nenaplňovalo nadšením,“ říká bývalý poslanec Babišova nutí a muž, který probouzel v mnoha voličích důvěru v to, že jde o zodpovědný politický projekt. Odchýlení od původního směřování popisuje Zlatuška se skepsí:
„Není to liberální strana, jakou se snažila být, včetně sounáležitosti s evropskou aliancí liberálů a demokratů. Nyní tam převládají nacionalistické tóny. Překvapila mě i podpora Miloše Zemana. V době, kdy jsem kandidoval, měl Andrej Babiš vůči němu zcela jasný postoj. Tvrdil, že je to korupční postava. Projevilo se to i v postoji k migraci. Je to absolutní paradox, že premiér, který je sám migrantem, se vymezuje tímto způsobem. Je to popření základních věcí, na kterých Evropa civilizačně stojí,“ uzavírá.
Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím čtvrtečním hostem. Jiří Zlatuška bude mluvit mimo jiné o akademické půdě a důvodech ke svému odstoupení z postu děkana Fakulty informatiky brněnské Masarykovy univerzity.
Související
-
Vojtěch Kotecký: Společnost se polarizuje. Je to bariéra i při řešení ekologických problémů
Analytik a zoolog Vojtěch Kotecký se řadu let věnuje ochraně životního prostředí. „Příjemně mě překvapila pozitivní reakce společnosti,“ říká o studentské stávce za klima.
-
Čína je jiný svět s jinými hodnotami, myslí si architekt Jan Benda
Architekt Jan Benda emigroval společně se svou ženou z nesvobodného Československa do Kanady. Největší zakázky našel jejich architektonický ateliér paradoxně v Číně...
-
Lukáš Lhoťan: Historie ukázala, že dlouhodobé soužití různých náboženství a národností nefunguje
Odpůrce multikulturalismu, bývalý muslim a dnes křesťanský katolík Lukáš Lhoťan patří mezi čelní kritiky muslimů v Česku...
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.