Je jiná situace, soudruzi... Připomeňte si události konce roku 1989 prostřednictvím rozhlasových nahrávek
Listopad a prosinec 1989 byly přelomové měsíce našich moderních dějin. Události, nastartované brutálním potlačením studentské demonstrace 17. listopadu 1989, nabraly na tempu po politickém pádu klíčových představitelů komunistické strany v čele s Milošem Jakešem. V prosinci pak následovala řada dalších kroků, které směřovaly až k volbě Václava Havla prezidentem v samotném závěru roku.
Události posledních dvou měsíců roku 1989 připomene prostřednictvím unikátních nahrávek z rozhlasového archivu dokument Davida Hertla.
Dokument na webu najdete do 13. ledna 2024.
Související
-
Kdo to vzdal, ten je poraženej. Jak jsme si představovali budoucnost v listopadu 1989?
Chtěli jsme svobodně mluvit a cestovat. Starosti ani radosti dneška jsme si neuměli představit: mobilní telefony, sociální sítě a obavy z toho, co přijde.
-
Co by se stalo, kdyby v listopadu 1989 Lidové milice střílely proti stávkujícím studentům?
Československé milice byly po 17. listopadu 1989 v pohotovosti. Dokonce se začaly sjíždět do Prahy, aby potlačily revoluční dění. Nakonec však nedostaly rozkaz k akci.
-
Lorencova skartace měla zakrýt stopy po zločinech StB, popisuje historik
Stále nezodpovězenou otázkou v naší historii je, jakou roli přesně měla StB. Jisté objasnění z archivních dokumentů máme, ale řada důležitých byla právě estébáky zničena.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Přijměte pozvání na úsměvný doušek moudré člověčiny.
František Novotný, moderátor


Setkání s Karlem Čapkem
Literární fikce, pokus přiblížit literární nadsázkou spisovatele, filozofa, ale hlavně člověka Karla Čapka trochu jinou formou.