Je ještě důvod držet protiruské sankce? Kvůli Krymu určitě, říká europoslanec
Do dnešního poledne mohou evropské země písemně zpochybnit rozhodnutí o půlročním prodloužení ekonomických sankcí Evropské unie proti Rusku. Ty byly zavedeny v reakci na ruskou anexi Krymu i podporu proruských separatistů na východní Ukrajině.
Podmínkou odvolání sankcí je ruské dodržování tzv. minských dohod, které předpokládají ukončení proruského separatistického povstání v Donbasu, které Moskva aktivně podporuje.
„Zprávy o zpochybnění prodloužení sankcí proti Rusku nemám,“ uvedl v našem vysílání europoslanec Stanislav Polčák (TOP 09).
Zvláště pokud jde o sankce za anexi Krymu, není úvaha o jejich zrušení na místě, soudí politik. „Porušení bylo očividné, a stále trvá.“
Polčák připomněl, že Ukrajina získala územní celistvost zahrnující i Krym výměnou s Ruskem za to, že se vzdala jaderných zbraní v tzv. Budapešťském memorandu z roku 1994. „Tuto dohodu Rusko bezostyšně porušilo,“ dodal.
„V případě východní Ukrajiny sledujeme pozitivní vývoj,“ potvrdil politik. „Tam je možné, že k odvolání sankcí dojde, pokud bude zřejmé, že bylo upuštěno provokací a separatistických tendencí, které byly velmi jednoznačně živeny Ruskem.“
Byly sankce vůbec účinné? Přiměly Rusko změnit svou politiku?
„Úspěšné byly jen pokud jde o hospodářský nátlak,“ tvrdí europoslanec. „Mezinárodní společenství se ale nemůže smířit s tím, že se bude mezinárodní právo bezostyšně porušovat.“
Podle něj musíme nyní počkat, jak se bude vyvíjet zapojení Ruska do syrského konfliktu. „V případě, že se vytvoří mezinárodní koalice a situace na východní Ukrajině bude stabilizována, tak i já si myslím, že může existovat prostor pro zmírnění sankcí a pro spolupráci s Ruskem.“
V současné době by ale odvolání sankcí bylo předčasné.
„I v případě vzniku takové koalice by sankce za východní Ukrajinu byly odvolány, ale budou nadále platit ty spojené s anexí Krymu. Tam je situace setrvalá a neměnná,“ ujistil Stanislav Polčák.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.