Je to frontální a cílený útok na funkční systém protidrogových služeb, říká o snížení dotací Hollan z Asociace nestátních organizací

8. listopad 2019

Sněmovna řeší vládní návrh na snížení výdajů neziskovým organizacím, které dlouhodobě poskytují prevenci nebo léčbu lidem závislým na drogách nebo alkoholu. Škrty by měly vyšplhat až na 30 milionů korun. Dotčené organizace varují, že takové úspory ve státním rozpočtu mohou způsobit rozvrat republikové sítě ambulantních center pro boj se závislostmi.

Národní protidrogová koordinátorka a ředitelka vládního odboru protidrogové politiky Jarmila Vedralová

„Tyto služby mají vícezdrojové financování, dotace jsou jen jedna část. Je tu i systém veřejného zdravotního pojištění, dotace z ministerstva práce a sociálních věcí... Dochází také k navýšení rozpočtů krajů a samospráv,“ připomíná v pořadu Pro a proti národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Podle ní stát na drogovou problematiku nerezignoval. „Opakovaně vedeme diskuse o systémovém zajištění... Teď velmi intenzivně pracujeme na systému veřejného zdravotního pojištění. Připravili jsme návrh krajských zdravotnických adiktologických ambulancí, což bude základní státní síť.“

V kraji má vzniknout krajská zdravotnická ambulance a neříkáme, jestli ji bude zajišťovat neziskový sektor nebo jiná právní forma. Není to vymýšlení něčeho jiného, ale stabilizace systému... Je to jen jedna z celého spektra poskytovaných služeb.
Jarmila Vedralová

Koordinátorka zdůrazňuje nutnost centralizace zdrojů. „Každý rok se bavíme o tom, že není dostatek prostředků, že to není systémově zajištěno, je to nestabilní a kraje reagují různě... Velký přínos vidím opravdu v systému veřejného zdravotního pojištění.“

„Já vidím i tu roli, abychom s kraji pracovali velmi intenzivně, aby vyhodnocovaly svoji situaci... Pojďme se bavit o tom, jak budou tyto služby zajištěny systémově... Budeme i nadále podporovat stabilní nástroje financování,“ ujišťuje Jarmila Vedralová.

Stát musí převzít zodpovědnost

Matěj Hollan, hudebník a občanský aktivista, místopředseda hnutí Žít Brno“

„Pokud by škrty byly dodrženy, tak budou poškozeny nejen organizace, ale i jejich klienti a celá společnost,“ tvrdí ředitel Asociace nestátních organizací Matěj Hollan.

Představa, že lze systém opřít o kraje a obce, je prý nesmyslná. „Peněz ze samospráv je často dramaticky méně. Konkrétně ve Středočeském kraji... koalice ANO a ČSSD seškrtala peníze na protidrogové služby asi o 7 milionů... Jde o věc, která je součástí národní sítě a národní politiky a stát musí převzít zodpovědnost.“

Je velmi dobře, že to paní koordinátorka takhle natvrdo říká, že ministerstvo zdravotnictví s protidrogovou koordinátorkou dělá cílený frontální útok na dlouhodobě funkční systém protidrogových služeb, které jsou z naprosté většiny opřeny o výkon sociálních služeb, zatímco zdravotní část je v nich jen doplňkem.
Matěj Hollan

Celý systém prý nemůže stát na zdravotním pojištění. „Představa, že v zařízeních nemocničního typu se budou měnit stříkačky nebo poskytovat substituční léčba, je nesmyslná. Závislí se často pohybují v černé nebo šedé zóně, nemůžou se registrovat jako klienti nemocnice, protože jsou často trestně stíhaní a nemají zdravotní a sociální pojištění.“

„Pokud prošlo Sněmovnou navýšení o stamiliony až miliardy z tabáku, hazardu a alkoholu a zároveň stát krátí peníze na služby snížením o několik desítek milionů, tak myslím, že všichni z toho chápeme, o co státu doopravdy jde,“ konstatuje Matěj Hollan.

autoři: Veronika Sedláčková , Ondřej Čihák
Spustit audio

Související