Je to blábol, říká o nedostatku ochranných pomůcek ve Správě státních hmotných rezerv poslanec Janulík

27. červenec 2020

Od pondělí platí na několika místech České republiky, včetně hlavního města, zpřísněná opatření proti šíření koronaviru. Ze strany odborné veřejnosti i opozice se ale ozývá kritika – zejména špatně fungující chytré karantény, malých testovacích kapacit a nedostatku ochranných pomůcek.

Poslanec a místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví Miloslav Janulík (ANO) odmítá informaci, kterou v rozhovoru pro deník MF Dnes uvedl předseda Správa státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr. Ten řekl, že sklady jsou v tuto chvíli prázdné a dokončuje se výběrové řízení na nové dodávky ochranných pomůcek.

„Je to novinářská kachna. Jeden novinář napíše nějaký blábol a všichni to překopírují,“ říká Janulík, podle kterého úspěšné zvládání pandemie stojí a padá především na zodpovědnosti lidí.

„Když se lidé budou chovat nezodpovědně, jsou všechna opatření k ničemu,“ komentuje s poukazem na případ šíření onemocnění covid-19 v pražském klubu Techtle Mechtle.

Přichází přitom s etickým dilematem, zda by vůbec nezodpovědní jednotlivci neměli hradit testování ze svého. „Proč se to má z mého pojištění platit nějakým nezodpovědným lidem, kteří se chovají jako blázni?“ ptá se poslanec.

Janulík: Krajské hygieny jsou už posílené

Často skloňované Krajské hygienické stanice (KHS), které podle mnohých na současnou krizi nestačí, byly dlouhodobě poddimenzované, zdůrazňuje infektolog z nemocnice Na Bulovce Ladislav Machala a poukazuje například na situaci v Karviné.

„Tato složka veřejného zdravotnictví by se měla posílit, jinak se s tím nevypořádáme,“ připomíná.

Poslanec Janulík ale namítá, že hygiena je posilována permanentně. „Doteď nikdo nevěděl, že existují KHS a teď se najednou objevuje volání po posílení hygieny, která je dávno posílená a stíhá to tak, jak to stíhá.“

Hosty byli:
Miloslav Janulík (ANO), poslanec a místopředseda sněmovního Výboru pro zdravotnictví
Zbyněk Stanjura (ODS), předseda poslaneckého klubu ODS, předseda Dočasné komise pro hodnocení účinnosti vládní pomoci v rámci COVID
Ladislav Machala, infektolog z nemocnice Na Bulovce

Podrobnosti najdete v audiozáznamu Speciálu Martiny Maškové.

Spustit audio

Související