Jaroslav Plesl: MF Dnes je nejsvobodnější médium v Česku. Volá mi Babiš i další politici

15. květen 2017

Poslanci ve středu projednávají bod nazvaný „zneužívání moci ministrem Andrejem Babišem vůči nezávislým institucím demokratické společnosti”. Tento týden totiž anonym zveřejnil v pořadí už třetí nahrávku, která zachycuje vicepremiéra a předsedu hnutí ANO Andreje Babiše s bývalým novinářem Mladé fronty Dnes (MF Dnes) Markem Přibilem. Novinář na ní údajně předává dokumenty, které podle něj pocházejí z policejního vyšetřování kauzy Beretta. Hostem Interview Plus je Jaroslav Plesl, šéfredaktor MF Dnes.

Babiš odmítl, že od novináře Přibila dostal živý policejní spis, jak vyplývá z nahrávky. Ministr financí zopakoval, že nahrávky jsou podle něj kampaň jeho politických oponentů. Poslanci se dnes budou na mimořádné schůzi zabývat možným ovlivňování článků v MF Dnes.

Plesl od schůze očekává, že půjde o tradiční politické divadlo. „Celá věc nebude mít žádný zásadní dopad. Vrhá to celé negativní stín na Mladou frontu Dnes, pro nás je to mimořádně nepříjemná situace,” říká.

Panebože, to je průšvih


Když jsem nahrávky slyšel, tak jsem si říkal: Panebože, to je průšvih. Nevěděl jsem, co nás čeká. Pak jsem se nadechl a velmi pozorně jsem si pustil znova obsah nahrávek. Na základě toho, co jsem slyšel, jsem začal jednat.Jaroslav Plesl

Andrej Babiš podle šéfredaktora neovlivňoval a neovlivňuje obsah článků v MF Dnes. „Teď už speciálně nemůže nic ovlivňovat, protože když se objevila nahrávka, je absolutně nepřípustné, aby Mladou frontu nějak ovlivňoval. Mladá fronta je dnes nejsvobodnější médium v České republice,” myslí si Plesl.

Konverzace mezi Babišem a Přibilem označuje jako jejich věc, na obsah deníku to podle něj vliv nemělo. „Když jsem to slyšel, tak jsem si říkal: Panebože, to je průšvih. Nevěděl jsem, co nás čeká. Pak jsem se nadechl a velmi pozorně jsem si pustil znova obsah nahrávek. Na základě toho, co jsem slyšel, jsem začal jednat. S panem Přibilem jsme se rozloučili. To bylo jediné, co jsem mohl v tu chvíli udělat,” říká šéfredaktor.

Pokud fungují pravidla

Není problém v tom, že jeden z čelních politiků koupil velký mediální dům, v němž je i Mladá fronta Dnes? „To si myslím, že není problém. Pokud fungují pravidla, která jsme si domluvili, to znamená, že pánem obsahu Mladé fronty jsem já, tak to problém není,” odpovídá Plesl.

Andrej Babiš šéfredaktorovi volal několikrát. „Říkal: ,Co jste to napsali za hovadinu?‘ Odpověděl jsem, že je to ověřená věc, že si trváme na svém. Takových telefonátů s politiky mám za posledních pár let desítky nebo stovky, úplně stejně mi volá Miroslav Kalousek nebo lidé z ODS,” tvrdí Plesl.

volby 2016, ANO, Andrej Babiš

Ti ale nebyli vlastníky MF Dnes. „To je úplně jedno. Nezajímá mě, že je majitel. Zajímá mě, že je předseda hnutí ANO a ministr financí. Nevolá mi jako majitel Mafry, ale jako politik, který si stěžuje, že jsme napsali něco negativního o něm, o ministerstvu nebo jeho hnutí,” říká host.

Babišova klasická stížnost

Plesl opakuje, že o schůzkách Přibila a ministra financí nevěděl. Martin Biben, novinář, který pracoval v Mladé frontě Dnes a v současnosti působí v Hospodářských novinách a Aktuálně, napsal 5. května na svém Facebooku, že vedení MF Dnes o Přibilově roli muselo vědět.

Jan Novotný, také bývalý redaktor Mladé fronty, který dnes pracuje v týdeníku Euro, napsal 6. května na svém profilu, že Andrej Babiš svá média ovlivňoval. „Během posledních týdnů, kdy jsem ještě v Mladé frontě Dnes pracoval, se mi šéfredaktor Plesl sám přiznal k tomu, že můj text s majitelem novin Babišem konzultoval. Jednalo se o text o hnutí ANO, který se Babišovi nelíbil. Sám mi několikrát volal a svůj nesouhlas s obsahem mých textů mi sdělil,” stojí na profilu bývalého zaměstnance.

„Já opravdu nevím, kdy se kdo z mých redaktorů s kým schází. Vím, když jde někdo na velký rozhovor, který vyjde na celé stránce. Malé provozní schůzky, které mají moji redaktoři s politiky, nehlídám, ani nebudu. Moji novináři mají naprostou volnost a budou ji mít i teď,” říká k tomu Plesl.

U Novotného šlo podle něho o Babišovu klasickou stížnost. „Vyšel text od pana Novotného, volá Babiš a říká: ,Co to tam píšete za kraviny?‘ Panu Novotnému jsem řekl, že Babiš volal a že si stěžoval. To bylo celé. Politici volají novinářům a stěžují si, že píšou kraviny. Dělají to všichni politici, je jedno, jestli jsou z ANO nebo z ČSSD,” vysvětluje Jaroslav Plesl.

autor: mro
Spustit audio