Japonské a belgické větrné farmy

5. únor 2013
02595672.jpeg

Japonsko chce na moři vybudovat největší farmu větrných turbín na světě. Belgičané dokonce budou pro podobné účely stavět celý umělý ostrov, na kterém bude jejich velká větrná farma umístěna. Oba projekty jsou důsledkem očekávaného útlumu jaderné energetiky v obou zemích.

Plán na rekord

Japonská větrná farma bude stát na moři asi 15 km od pobřeží v oblasti, kde předtím pracovala jaderná elektrárna ve Fukušimě. Její celkový výkon bude činit asi 1 gigawatt. Japonsko se odklonilo od jaderné energie směrem k energii větrné právě pod vlivem nedávné katastrofy ve Fukušimě, kdy bloky jaderné elektrárny poškodila silná vlna tsunami.

Momentálně největší větrná farma na světě leží při pobřeží britského hrabství Suffolk a poskytuje výkon zhruba poloviční. Tato farma se skládá ze asi 140 větrných turbin. Zhruba stejný počet turbin bude postaven i nedaleko japonského pobřeží v blízkosti Fukušimy, ale každá z nich bude mít výkon 2krát vyšší. 200 metrů vysoké věže s turbinami zde nebudou připevněny k mořskému dnu, ale k obrovským ocelovým rámům upevněným na vlastním kontinentálním šelfu. Místo v blízkosti Fukušimy projektanti vybrali právě proto, že zde už existuje dostatečná přenosová infrastruktura. Větrná farma bude dokončena v roce 2020. Prefektura Fukušima dosáhne úplné energetické soběstačnosti v roce 2040. V této oblasti se také uvažuje o obrovské solární farmě.

Belgický ostrov

Belgie chce kvůli své velké větrné farmě vybudovat umělý písečný ostrov, bude ležet asi 3 km od pobřeží. Jeho součástí bude i vnitřní přečerpávací vodní rezervoár, který bude vyrovnávat momentálními výkyvy v dodávce a spotřebě energie. Stavba ostrova potrvá nejméně 5 let a po jeho dokončení budou větrné farmy při pobřeží Severního moře dodávat více než 2 gigawatty výkonu. To by Belgii umožnilo odstavit některé jaderné elektrárny. Belgie momentálně z jádra čerpá 57% své energetické spotřeby.

Zdroje: PhysOrg (Japonsko), PhysOrg (Belgie)

Spustit audio
autor: Pavel Vachtl