SERIÁL

Jana Vrzalová: Zasnoubena se smrtí

Irena (Inka) Bernášková

Je nám líto, ale k tomuto audiu již vypršela autorská práva.

Životní drama Inky Bernáškové, rozené Preissigové, hrdinky českého boje za obnovu masarykovské republiky. Nacisté ji popravili v srpnu 1942.

Velkolepé čtení o první Češce, která obětovala život boji za osvobození vlasti, končí autorčinou beletrizovanou a dokumenty doloženou výpovědí o posledních čtyřech měsících života Inky Bernáškové v cele moabitské věznice, kde čekala na smrt.

Děj plný sebezpytných úvah a pocitů je vykreslený až do úplného konce. Do okamžiku, kdy se 25. srpna 1942 ve 20.39 hodin otevřou dveře Inčiny cely do kterých vstoupí komise. Tehdy se dozví, že rozsudek bude vykonán už následující den (26. srpna v 5 hodin ráno).

Ženy tří republik: Irena Bernášková, první Česka odsouzená nacisty k trestu smrti

Irena (Inka) Bernášková

Irena Bernášková byla jednou z hybatelek domácího odboje za nacistické okupace. Vydávala nelegální časopis, podávala zprávy do zahraničí a stejně statečně čelila i trestu smrti, k němuž ji odsoudili nacisté.

Jde o jakési zhmotnění paměti naší minulosti v té nejtragičtější podobě. Příběh Inky Bernáškové, její rodiny, blízkých spolupracovníků, spojených s vydáváním ilegálního časopisu V BOJ, je obrazem statečnosti ženy, která pro svobodu své vlasti neváhala obětovat to nejcennější − vlastní život. Tehdy přitom šlo o bytí/nebytí našeho národa, naší země.

Inka byla první Češkou, kterou nacisté odsoudili k trestu smrti. Mlčením při výsleších podle skromných odhadů zachránila kolem 300 spolupracovníků. Veškerou odbojovou práci brala na sebe. Zásluhou statečného postoje putovala k berlínskému soudu jako hlava odbojové skupiny.

Natočeno v brněnském studiu Českého rozhlasu v dramaturgii Aleny Blažejovské. V režii Alexandry Bauerové čte Věra Zástěrová. Zvukový mistr Michal Zelinka. Vysíláme v premiéře.

Spustit audio