Jana Jochová: Sleva na nepracující manželku či manžela

3. říjen 2019
Otec nese dcery po poli

Paní ministryně Maláčová opět představila svůj nový plán.

Usoudila, že je dobré ušetřit dvě miliardy a nevyplácet slevu na nepracujícího manžela či manželku, kteří oficiálně o nikoho nepečují, i když to je jedna z mála výhod manželské rodiny. Těmi takto údajně ušetřenými dvěma miliardami hodlá zalepit díru po svém jiném sporném plánu, kterým je zavedení takzvaného zálohového výživného pro samoživitelky.

Čtěte také

Paní ministryně vyslovila tezi, že 76 tisíc bohatých lidí v naší zemi pobírá toto luxusní kapesné, aniž o někoho pečují. Pro přesnost je to 25 tisíc korun slevy na dani za rok, tedy měsíčně osoba, která v manželství nevydělává, dostane jako luxus 2000 korun měsíčně.

Není to žádná dávka, je to z řádně vydělaných peněz druhého manžela či manželky. Paní ministryně nyní chce tyto údajně nepečující osoby vyhnat do práce, aby ušetřila rozpočtu, protože tyhle bohaté paničky, co prý možná vaří večeře pro své manažery a přes den se flákají, jsou pro každou správnou soudružku jedno velké fuj.

Že ale nemalé daně platí manžel nebo manželka ze svého příjmu a ten druhý nepracuje, protože je to dohoda nebo v případě mnoha lidí i nechtěná skutečnost těch dvou, co žijí v řádně sezdaném manželství, ministryně v potaz nebere.

Paní Jágrová a paní Ledecká

Čtěte také

Totiž mnozí z těch čerpačů luxusního kapesného také mají děti nebo prarodiče, o které pečují, byť nespadají a nikdy nespadnou do kategorie oficiálně pečujícího.

Mají totiž těch dětí třeba víc nebo ty děti jsou nějak víc nemocné, ale zase jen tak trochu na to, aby získali onen oficiální status pečovatele. Přesto se tyto rodiny bez péče neobejdou. Stejně tak situace, kdy prarodiče jsou sice ještě oficiálně soběstační, ale přece jenom blízcí lidé je právě tak nějak drží v té soběstačnosti a bez jejich neformální starostlivosti už by dávno byli někde v ústavu.

Jsou v tom také matky, ano přirozeně hlavně matky, které se naplno věnují svým mimořádně nadaným dětem, protože třeba kdyby neexistovala obětavost paní Jágrové, Ledecké a mnoha dalších, kým bychom se na olympiádách chlubili?

Čtěte také

Další velkou skupinou využívající tuto slevu na dani jsou rodiče, kteří učí své děti doma – to ministryní zmíněné luxusní kapesné investují do vzdělání svých dětí, protože nenašli v současném rozvráceném školství vhodnou školu, a rozhodli se pro alternativní systém vzdělávání. Dopoledne bezplatně učí své děti doma, odpoledne je vozí na kroužky, protože ne všude můžete dojet MHD.

Tráví se svými dětmi čas potřebný na vytvoření sounáležitosti se svou rodinou a spoustu dalších věcí, na které když chodíte do práce, prostě vůbec nezbývá čas. Ne každý také žije ve městě s plnou dostupností služeb a někde je dnes tak vysmívané taxikaření matek, prostě holou nezbytností. To všechno těch 72 tisíc lidí zažívá v různých obměnách každý den.

Tato sleva je prorodinným opatřením par excellence, protože aspoň trochu oceňuje význam manželské rodiny a také pomáhá početným rodinám. Paní ministryně by měla vážit slovník, než vypustí z úst na adresu všech těchto lidí dehonestující slova o luxusním kapesném, protože ve skutečnosti je to jen almužna, kterou by spíš bylo vhodné zvýšit.

Autorka je publicistka a předsedkyně Aliance pro rodinu

autor: Jana Jochová
Spustit audio