Jana Jochová: Pusťte nás na ně, na školy!

26. září 2019

Radní pražského Magistrátu, Vít Šimral zvolený za Piráty a zodpovědný za školství, vyzval minulý týden v dopise všechny pražské základní a střední školy, aby byly vstřícné k omlouvání žáků, kteří se místo školního vyučování zúčastní stávky za klima.

A nejen to, jeho doporučení zasahuje i do obsahu vyučování, protože chce, aby školy tomuto tématu věnovaly zvýšenou pozornost. Jeho dopis okamžitě začal kolovat po sociálních sítích a vyvolal řadu otázek.

Čtěte také

Za prvé, zda je od radního vhodné vůbec vydávat taková doporučení. Přece jen je to zástupce zřizovatele, a tak má jeho doporučení o dost jinou váhu, než když něco takového udělá kdokoli jiný. Mnohé školy se tím budou cítit vázané, protože znelíbit se zřizovateli, který má pravomoc odvolávat ředitele škol, i když tedy musí být naplněny určité podmínky, se nemusí vyplatit. 

Za druhé, kde je hranice racionální vědy a ideologické angažovanosti? Stávky za klima mají své příznivce i odpůrce. Dokonce i vědecká obec je rozdělená a zdaleka ne všichni se shodnou nad tím, co je příčinou takzvané klimatické krize a jakým způsobem se s ní vyrovnat.

Navíc na stávkách se čím dál víc objevují hesla, která s klimatem už nic společného nemají. Pryč s kapitalismem hlásal už dávno Karl Marx a klimatičtí aktivisté ho najednou velmi rádi opakují.

Politická agitka

Takže už zdaleka nejde jen o klima, ale přibírají se i jiné velmi problematické politické cíle. A tady snad panuje dost vysoká společenská shoda daná i školským zákonem, že politická angažovanost je na školách vyloučená.

Čtěte také

Za třetí, kde jsou v tom řetězci zřizovatel, škola, žák rodiče? Žáci základních a středních škol jsou většinou ještě nezletilí, jejich názory formuje hlavně rodina a pak také škola. Ano, rodiče nejsou homogenní skupina, ale jsou to hlavně ti, kteří své nezletilé děti omlouvají, anebo neomlouvají.  

Jak je možné, že najednou do této vrcholné kompetence rodičů vstupuje někdo další? Ano existují rodiče, kteří na stávku půjdou i se svými dětmi, ale většina je stále k tomuto vývoji rezervovaná a rozhodně nestojí o to, aby tu byl nějaký radní, který - obrazně řečeno - bude jejich dětem nabízet lízátko. To je na důtku panu radnímu od ostatních členů Rady.

Pirát Šimral totiž ve svém dopise nabízí žákům základních a středních škol i něco dalšího, a to je prostor pro dialog a komunikaci. Šroubovitě zformulovaná věta z dílny Pirátů, která podbízí mladým lidem jakousi blíže neurčenou pomoc s komunikací napříč sociálními skupinami a generacemi, je už vrcholem politické agitky, kterou by si žádná politická strana v této zemi dovolit neměla.

Jana Jochová

Piráti mají samozřejmě právo hlásat své názory, ale vnucovat je z pozice síly do školství a určovat jen tak, co se má na školách učit, je už věc o dost jiná. Rodiče všech školou povinných dětí by možná měli začít parafrázovat pirátské heslo Pusťte nás na ně a jasně říct. „Piráty na děti rozhodně nepouštět.“

Autorka je publicistka a předsedkyně Aliance pro rodinu

autor: Jana Jochová
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.