Jan Vávra: Tradice a odpovědnost v pojetí ministra Válka

20. srpen 2023

Je otázkou, proč se blízký spolupracovník odsouzeného Tomáše Pitra z jeho Setuzy, který se dříve věnoval jen financím, stal ředitelem státního zdravotnického zařízení, které se specializuje na nejmodernější léčbu, podílí se na špičkovém lékařském výzkumu a provádí ty nejnáročnější výkony. Do funkce ho sice jmenoval Babišův ministr Adam Vojtěch, ovšem současný ministr Válek ho v ní potvrdil.

Na podivné podnikání ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny přišli novináři ze serveru Seznam Zprávy náhodou a nemohli věřit tomu, že ředitel jedné z nejprestižnějších nemocnic půjčuje lidem peníze způsobem hraničícím s lichvou. Přitom nebylo jasné, kde peníze na podnikání vzal, když si je legálně vydělat nemohl.

Čtěte také

Postupně se ukázalo, že může být dlužníkem odsouzeného vymahače a že jeho nejbližší spolupracovník je zavřený za zpronevěru. Ministr Válek se ale hned pár hodin po zveřejnění kauzy za ředitele IKEMu postavil s tím, že Stiborek je výborný ředitel a že nevidí důvod se s ním o jeho podivného podnikání bavit.

Přitom nedávno si na Stiborkovo chování a jeho pracovní postupy stěžovalo několik špičkových lékařů IKEMu. Věc dokonce řešil i zdravotnický výbor Senátu.

Čtěte také

Ministr mimo jiné rovněž tvrdil, že Stiborek má jednu z nejpřísnějších bezpečnostních prověrek, což nebyla  jak se vzápětí ukázalo – pravda. Podobně tvrdil, že v době, kdy on nastupoval na ministerstvo, už Stiborek neměl se svým byznysem dávno nic společného, což se rovněž ukázalo jako nepravdivé. Na této pozici setrval ministr Válek tři dni.

Premiér Fiala měl ale jiný názor, protože podle něho šlo o závažná zjištění. Byl to také zřejmě nakonec jeho tlak, který přiměl jinak upovídaného Válka změnit názor a přimět neústupného Stiborka k rezignaci. Premiér je tak jedním z vítězů celé kauzy, druhým jsou novináři, kteří odvedli excelentní práci. Je jen smutné, že musejí suplovat práci ministerských úředníků, což je jen další důkaz o nefunkčnosti státní správy.

Čtěte také

Průběh kauzy bohužel potvrdil již existující pochybnosti nad kompetentností ministr zdravotnictví, který například již třičtvrtě roku bojuje nejrůznějšími sliby a obviňováním nadnárodních koncernů s nedostatkem antibiotik.

V kauze ředitele IKEMu ministr nepochopil, že situace, kdy ředitel velké státní nemocnice specializované na špičkovou vědu půjčuje chudákům peníze za lichvářských podmínek, patří do banánové republiky, nikoli do civilizované společnosti.

Morální normy

I kdyby neměl bývalý ředitel IKEMu problém s prokázáním původu peněz, některé věci nemůže člověk v určitém postavení dělat, i kdyby neporušoval žádné zákony. Na zákony se u nás politici přistižení při nějakých nepravostech s oblibou odvolávají, je třeba ale stále připomínat, že politické, ekonomické a společenské elity by měly ctít i určité morální normy, které nejsou popsány paragrafy.

Jan Vávra

Ve vyspělých společnostech je to samozřejmostí. Chování elit totiž bývá vzorem pro chování celé společnosti. Tohohle by si měl představitel strany, která se hlásí k tradici a odpovědnosti, být vědom více než jiní.

Pokud se TOP 09, která Válka na ministerstvo vyslala, diví, proč jí klesají preference, mohla by se nad konkrétním významem pojmů, které má ve svém názvu, více zamýšlet.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

autor: Jan Vávra
Spustit audio